Yeni İşsizlik Rakamı Açıklandı! Bilanço Giderek Yükseliyor

İşsizlik rakamlarının yeni verileri açıklandı. İşsizlik yüzde 13,7 olarak açıklanırken kayıtlı işsiz sayısının ise 4 milyon 394 bin olduğu belirtildi.

Yeni İşsizlik Rakamı Açıklandı! Bilanço Giderek Yükseliyor

Ülkemizde bilindiği üzere bir çok kişi genci yaşlısı iş arıyor. Çoğu kişi iş bulabilmek için kendi branşı dışında farklı branşlara da bakmaya devam ederken Aralık 2019'un verileri bugün itibari ile duyuruldu. Buna göre işsizlik bilançosunun giderek arttığı görülürken resmi rakamlar da Türkiye'de kayıtlı işsiz sayısının kaç olduğu ve işsizlik oranının ne kadar olduğu duyuruldu.

Kayıtlı İşsiz: 4 Milyon 394 Bin

Ülkemizde işsiz olarak kayda geçen ve iş arayan statüsünde ki profil sayısının 4 milyon 394 bin olduğu belirtildi. Yani 4 milyon 394 bin kişi iş aramakta olup bu kişilerin haricinde kayıtsız olup ne kadar kişinin iş arayışı içerisinde olduğu net olarak bilinmemektedir. Aralık ayının işsizlik oranı yüzde 13.7 olarak kayıtlara geçildi.

Bu dönemde, istihdam edilenlerin sayısı tarım sektöründe 225 bin, inşaat sektöründe 119 bin kişi azalırken, sanayi sektöründe 225 bin, hizmet sektöründe ise 122 bin kişi arttı. İstihdam edilenlerin %16,5'i tarım, %20,6'sı sanayi, %5,4'ü inşaat, %57,5'i ise hizmet sektöründe yer aldı.

Sigortasız Çalışanlar: Yüzde 32.3

Ülkemizde iş verenlerin işçisini sigortasız olarak çalıştırması bilindiği üzere yasaktır. Fakat işçinin maaliyetlerini azaltmak için bir çok iş veren işçisini kayıt dışı olarak çalıştırmaktadır. Özellikle üniversitede okumakta olan çok sayıda genç kayıt dışı istihdam etmekte olup ülkemizde ki kayıt dışı istihdam oranlarının yüzde 32.3 olduğu belirtildi. Kayıt dışı çalışanların sayısı her geçen gün artmaya devam ediyor.

YORUM EKLE