Vergi Levhası Nasıl Alınır 2019: En Kolay Yöntem

Ticari işletme olabilmenin gereklilikleri arasında yer alan vergi levhasının nasıl alınacağını öğrenmek yararlı olacaktır. Vergi levhasını işletmeyi açacak kişinin kendisi de rahatlıkla alabilmektedir.

Vergi Levhası Nasıl Alınır 2019: En Kolay Yöntem

Vergi mükellefi olanların bulundurması zorunlu belgeleri arasında yer alan vergi levhasının işletmeler için büyük bir önem taşıyor olmasının nedeni vergi tarhına temel olan kazanç miktarlarıyla karşılık gelen vergi miktarlarının bu belge ile gösteriliyor olmasıdır.

Vergi Levhası Nasıl Alınır?

Gelir ya da kurumlar vergisi mükellefi olan kişilerin gelir y ada kurumlar vergisi beyannamesini vermesinin hemen ardından vergi levhası çıkartması da gerekmektedir. Gerli İdaresi Başkanlığı'nın Bilgi İşlem sistemi tarafından geliştirilen portal aracılığıyla vergi levhas için beyan edilen bilgilerin daha önce beyan edilen bilgilerle de oluşturulması mümkün olabiliyor.

İnternet vergi dairesi hesabına otomatik olarak aktarılan vergi levhasının mükellefler ya da mükellef tarafından yetkili kılınan muhasebeci, mali müşavir veya yeminli mali müşavirler tarafından en geç 31 Mayıs gün sonuna kadar yazdırılmış olması gerekmektedir. 

Vergi levhası alabilmek için https://intvrg.gib.gov.tr/ internet sitesine giriş yapılması ve kullanıcı girişi alanından daha önce oluşturulan giriş bilgileriyle hesaba erişim sağlanması gerekiyor. Açılan sayfadaki sorgulamalar sekmesinin hemen altında Vergi Levhası Oluşturma bağlantısına tıklanmalıdır. Bu sayede vergi levhası oluşturulabilecek ve çıktısı alınabilecektir. 

Güncelleme Tarihi: 25 Nisan 2019, 13:59
YORUM EKLE