Vatandaşları Şoka Uğratan Haber! Seçim Sonrası Yeni Vergiler Gelebilir

Türkiye Belediyeler Birliği hazırladığı raporda çok sayıda önemli hizmet ve ürün kaleminden yeni ek vergiler alınmasını talep ediyor. Belediyelerin gelirlerini arttırmak amacıyla ek vergi talep edilmesi, vatandaşların tepkisine neden oluyor...

Vatandaşları Şoka Uğratan Haber! Seçim Sonrası Yeni Vergiler Gelebilir

Vatandaşlara seçim sonrasında vergi sürprizi gelebilir. Milyonlarca vatandaşı olumsuz etkileyecek yeni vergilendirmelere yansıtılabilir. Bu süreçle alakalı gündeme yansıyanları sizlere ulaştırıyoruz. Türkiye Belediyeler Birliği; doğalgaz, emlak, taşıt ve cep telefonları gibi önemli hizmet ve ürün kalemlerinde, yeni vergilerin getirilmesini talep ediyor. 31 Mart 2019 tarihinde yapılacak yerel yönetimler seçimleriyle, ülke genelinde belediyelerin çatısı olan Türkiye Belediyeler Birliği, hizmetlere yeni ve farklı vergiler getirilmesi gerektiğini savunuyor. Doğalgaz tüketim vergisi, cep telefonu, internet vergisi ile birlikte MTV de bu alanda talep edilenler arasında ilk sıralarda yer alıyor. Raporda belediyelerin gelirlerinin arttırılmasında, giderlerin azaltılması noktasında çeşitli paketlere ve önerilere yer verilirken, elde edilen raporlarda alternatif gelir kaynaklarının yaratılması noktasında öneriler sunulduğu görülüyor. Bu alternatif kaynak arayışının da vatandaşlara vergi olarak geri dönmesi, oldukça tepki çekecek gibi gözüküyor. Geçmişte de benzer talepleri bulunan Belediyeler Birliği, yüksek miktalarda ödenen bahsi geçen bu hizmetlerden dahi ek vergiler almak istemektedir.

RAPORDA DİKKAT ÇEKEN DETAY

Bu raporda ortaya çıkan verilerde, en dikkat çekici nokta da belediyelerin yapmış olduğu; cami, okul, yurt ve sağlık tesisleri gibi önemli yatırımlara harcanan paraların, belediyeler borçlarından düşürülmesi oldu. Bu bilgilerde belediyelerin sağladığı hizmetlerin vergi ve SSK prim borçlarından düşürülerek ekonomilerinin iyi noktalara getirilebileceği ifade edildi. Milyonlarca vatandaşın hayatını yakından etkileyecek, büyük bir tepki çeken bu raporun kabul edilmesi halinde vatandaşların üzerine yeni vergilerin, ekstra ödemelerin yükü de binecek.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Ozan
Ozan - 4 yıl Önce

Bizim vergilerle birilerinin yine cebi dolacak yazık ülke zaten batık nefes aldığımız havadan vergi almamalarını diliyorum.

Hulya şenkoç
Hulya şenkoç - 4 yıl Önce

Aman geç kalmayın milleti soymaya devammm