Vatandaşlara Kötü Haber! Açma Kapama Cezalarına Zam Geldi! İşte Detaylar

Elektrik, doğalgaz ve internet faturası gibi faturaların zamanında ödenmemesi halinde şirketler tarafından sonlandırılan yani kapatılan hizmetleri geri açtırma ceza bedellerine zam yapıldı.

Vatandaşlara Kötü Haber! Açma Kapama Cezalarına Zam Geldi! İşte Detaylar

Hepimiz evlerimizde, işyerlerimiz elektrik, internet, doğalgaz gibi imkanlardan yararlanıyoruz. Bu imkanlar için de kullanım bedellerimiz doğrultusunda faturalandırılıyor, bu faturaları ödemekle yükümlü hale geliyoruz.Elektrik, internet ve doğalgaz faturalarının zamanında ödenmemesi durumunda gecikme faizi uygulanıyor. Gecikme fazininin ardından da iki ayı aşmış bir sürede faturaları ödemezsek, mevcut aboneliğimiz kesiliyor ve bu imkandan artık borcumuzu ödeyene kadar yararlanamıyoruz. Daha önce şüphesiz hepimizin başına gelmiş ya da gelebilecek bir olay olan bu durumda, ödenmemiş borçtan dolayı kesilen hizmete, şirketler tarafından açma kapama bedeli olarak cezalar yansıtılıyor. İşte uygulanan bu cezalara da zam yapıldı.

Faturaları ödenmemiş, hizmet kesilmişse açma kapama cezası devreye giriyor

Kişilerin ödenmemiş faturalarından dolayı herhangi bir hizmeti sonlandırılmış yani elektrik, internet ya da doğalgaz kullanımı kesilmişse; şirketler tarafından fatura borcu ödense dahi hizmete açma kapama bedeli yansıtılıyor ve bir sonraki ayda faturalandırılıyor. Bu faturalandırmada vatandaşların karşısına çıkan açma kapama bedeli, hizmete ya da şirkete göre değişiklik gösterebiliyor. Açma kapama bedellerine de yeni dönemde zam uygulandı. Herhangi bir borcundan dolayı hizmeti kesilen vatandaş, artık açma kapama bedeline daha fazla para ödemek durumunda. 01 Ocak 2019 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere alçak gerilim için 33,8 lira, orta gerilim için de 171,6 açma kapama bedeli tahsil edilecek. Cep telefonu operatörlerinde ise bu bedel 25 TL olarak kayıtlarda yerini alıyor.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Melek
Melek - 2 yıl Önce

Ne oldu gene olan biz garibanlara oldu

Vatandas
Vatandas - 2 yıl Önce

Allah bildiği gibi yapsın sizleri

mustafa
mustafa - 2 yıl Önce

zaten vatandaş soyuluyor elektrik can yakıyor zamlar zaten olan garibana oluyor

Yilmaz dan
Yilmaz dan - 2 yıl Önce

Ozel sektor calisanina (piç) muamalesi yapilan bu devirde devlet memuru aldun oldun olamadin allah belani vermis demektir.