Ücretli Poşet Uygulamasında Yeni Bir Karar!

1 Ocak tarihinden itibaren alışveriş poşetlerinde çevre duyarlılığının arttırılması için yeni bir düzenleme yapıldı. 25 kuruş ücretle alınabilecek olan alışveriş poşetlerinde Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum önemli bir açıklama yaptı. Yapılan değişiklikler haberimizde..

Ücretli Poşet Uygulamasında Yeni Bir Karar!

Çere ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum ücretli poşet uygulaması için önemli bir açıklama yaptı.

Bilindiği gibi çevre duyarlılığının arttırılması için yeni bir düzenleme yapıldı ve 1 Ocak tarihinden itibaren alışveriş poşetleri 25 kuruş ücretle alınabilecek. Alışveriş poşetlerinde logo ve sloganları için Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum bir açıklama yaptı.

Poşetlerin bir yüzeyinde sıfır atık logosu ve çevreci slogan yer alacağı açıklandı. Yeni düzenleme sonrası bir yüzeyinde yer alacak olan logo diğer yüzeyinde ise firmanın logsu yüzde yirmiyi geçmeyecek şekilde yer alabilecek. Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum "Poşetlerin bir yüzeyinde çevreci slogan ve sıfır atık logosu kullanımını zorunlu hale getirdik. Marka ve logolar, poşetin tek yüzeyinde yer alacak ve alanın yüzde yirmisini geçemeyecek." dedi.

ECZANELER İSTİSNA OLACAK

Eczanelerde yapılacak olan alışverişlerde ücret alınma konusunda istisna olacağı belirtildi. Eczanelerde 15 mikron altındaki poşetlerde ücret alınmayacak.

LOGOLAR NASIL YER ALACAĞI BELLİ OLDU.

Ücrete tabi tutulacak olan poşetlerde çift kat kalınlığın 40 mikron olarak belirlendi. Logolarda marka logosu bir yüzeyinde yüzde yirmiyi geçemeyecek. Diğer yüzeyinde ise sıfır atık logosu yer alacak.

Güncelleme Tarihi: 09 Ocak 2019, 19:35
YORUM EKLE
YORUMLAR
Tolgahan taraz
Tolgahan taraz - 2 yıl Önce

Parasıyla poşet alacaksam ben logo falan istemiyorum hiçbir yüzeyinde

Mustafa
Mustafa - 2 yıl Önce

Marka logosu istemiyoruz marketin reklamını yapmak istemiyorum madem çevrecilik için yapılıyorsa 5 poşet getirene 1 ekmek bedava olsun