Ücretli Öğretmenler Ek ders Ücreti Maaş Alabilecek! İşte Resmi Gazete Kararı!

Koronavirüs nedeniyle eğitim ve öğretime uzaktan devam eden ilkokul, ortaokul ve lise öğrencileri 30 Nisan 2020 tarihine kadar sınıf ortamında ders yapamayacaklar Ücretli öğretmenler ile ilgili MEB ile Hazine Bakanlığı üzerine çalıştığı çalışma Cumhurbaşkanlığı kararı olarak 3 Nisan 2020 tarihli gazetede ilan edildi. Ücretli öğretmenler ne kadar maaş alabilecekler. İşte karar.

Ücretli Öğretmenler Ek ders Ücreti Maaş Alabilecek! İşte Resmi Gazete Kararı!

Ek ders karşılığında maaş alan ücretli öğretmenler eğitim ve öğretimin uzaktan devam etmesini ardından maaşlarını geçici süre alamadılar. Milli Eğitim Bakanı ilk kez eğitim ve öğretime ara verildiği kararını duyurduğunda ücretli öğretmenler ile ilgili gazetecilerin sorularına; "teknik bir konu olduğunu ve çalışma yapılacağını" ifade etmişti. 

Geçtiğimiz günlerde Hazine ve Maliye Bakanlığı üzerine çalıştığı müjdesini ardından ücretli öğretmenler rahat bir nefes aldılar. Bu bağlamda 3 Nisan 2020 tarihli resmi Gazetede ücretli öğretmen maaşlarının ödenmesine dair bir karar yer aldı. 

ÜCRETLİ ÖĞRETMEN VE USTA ÖĞRETİCİ MAAŞ ALABİLECEK;

Milli Eğitim Bakanlığı yönetici ve öğretmenlerin ders ve ek ders saatlerine ilişkin kararın değiştirmesine dair 2347 sayılı bir karar açıklandı.  657 sayılı devlet memurları kanununda 89. maddesi ve 439 sayılı kanuna göre geçici madde eklendi. Bu kapsamda 2019 ve 2020 eğitim ve öğretim döneminde ücretli öğretmen olarak görev yapanlar usta öğretici olarak çalışanlar covıd-19 kapsamında salgın nedeniyle okulların tatil edildiği günlerde üzerinde bulunan ve ders görevlerin yapış sayılarak ek ders ücretinden yararlanabilecekler. Tatil edilen günlerde kendilerine telafi eğitimleri ve uzaktan eğitim gibi görevler verilmesinde ise ayrıca ek ders ücreti verilmeden bu görevleri yapacakları ifade edildi. 

NE KADAR MAAŞ ÖDENECEK ?

İlköğretim orta öğretim, okul önecsi kurumlarında hafta uzman ve usta öğretici olarak görevlendirilen öğretmenlere 40 saate kadar ek ders ücrei veriliyor. 

Resmi Gazete Kararı

Güncelleme Tarihi: 03 Nisan 2020, 03:13
YORUM EKLE
YORUMLAR
Ücretliogretmen
Ücretliogretmen - 2 yıl Önce

Peki telafi eğitimi döneminde ücretli öğretmenin yerine kadrolu öğretmen atanırsa ne olacak? Gene de ücret geri tahsil edilecek mi?

Elif peltek
Elif peltek - 2 yıl Önce

Bilgi verirseniz sevinirim ben 1. Sinif öğrencisine fiziksel engelinden dolayı evde eğitime gidiyordum aylık 30 saat üzerinden maaş alıyordum bu süreçte dyk iyep evde eğitime ek ders ödenmeyeceği söylendi bu durumda bende maaş alamayacak miyim