Türkiye'de Cari açık temmuzda 3,15 milyar dolar

Türkiye'nin cari açığı yükselişe geçti.Cari işlemler açığı, temmuzda bir önceki yılın aynı ayına göre bakıldığında 768 milyon dolar arttı ve 3 milyar 154 milyon dolar seviyesine çıktı.

Türkiye'de Cari açık temmuzda 3,15 milyar dolar

Türkiye'nin cari açığı yükselişe geçti.Cari işlemler açığı, temmuzda bir önceki yılın aynı ayına göre bakıldığında 768 milyon dolar arttı ve  3 milyar 154 milyon dolar seviyesine çıktı.

 

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından açıklanan Temmuz ayı cari işlemler açığı, geçen yılın aynı ayına göre 768 milyon dolar artarak 3 milyar 154 milyon dolar düzeyinde gerçekleşti.

 

Bunun sonucunda, 12 aylık cari işlemler açığı 45 milyar 27 milyon dolar olarak kayıtlara geçti. Bu gelişmede, ödemeler dengesi tablosundaki dış ticaret açığının bir önceki yılın aynı ayına göre 964 milyon dolar artarak 5 milyar 755 milyon dolara yükselmesi ve hizmetler dengesinden kaynaklanan net gelirlerin 67 milyon dolar azalarak 3 milyar 14 milyon dolara gerilemesi etkili oldu.

 

Öte yandan, birincil gelir dengesi açığı 214 milyon dolar azalarak 528 milyon dolara indi. Parasal olmayan altın kalemi altında, bir önceki yılın temmuz ayında 143 milyon dolar net altın ihracatı olurken, bu yılın aynı ayında 639 milyon dolar net ithalat gerçekleşti.

 

Hizmetler dengesi altında da seyahat kaleminden kaynaklanan net gelirler, bir önceki yılın aynı ayına göre 44 milyon dolar azalarak 2 milyar 813 milyon dolara geriledi. Birincil gelir dengesi kalemi altında ise yatırım geliri kaleminden kaynaklanan net çıkışlar, bir önceki yılın aynı ayına göre 226 milyon dolar azalarak 441 milyon dolar oldu.

 

AA Finans Cari İşlemler Beklenti Anketi'ne göre, ekonomistlerin temmuz ayı cari işlemler açığı beklentilerinin ortalaması 3,57 milyar dolar, yıl sonu cari işlemler açığı beklentilerinin ortalaması ise 38,57 milyar dolar düzeyinde gerçekleşmişti.

Milliyet

İşin Olsa Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel ilanlardan ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

İşin Olsa Android Uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

İşin Olsa İOS uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

İnstagram Hesabımızı Buradan Takip Et

Facebook Grubumuza Buradan Katıl

Twitter Hesabımızı Buradan Takip Et

YORUM EKLE