Türkiye 2 Dünyanın En Çok Kaybeden Ülkesi

Türkiye’nin uzmanlar gelişen ve gelişmiş piyasalarda doların yükselişinden en kötü etkilenen ekonomi olduğunu açıkladı. İşte ayrıntılar...

Türkiye 2 Dünyanın En Çok Kaybeden Ülkesi

Türkiye 2 Dünyanın En Çok Kaybeden Ülkesi

Geçen hafta Türk Lirası’nın dolar karşısında rekor düşük seviyeleri görmesinin ardından küresel bir endişede gözler Türkiye ekonomisine döndü. Bu konuda uzmanlar dolar cinsinden dış borçların geri ödenme maliyetlerinin ciddi artış yaşadığını vurgulayarak Türkiye’nin para biriminin düşmesinin ihracata bir katkı sağlamadığının altını çizdi. Şuan para biriminin düşüşünün Euro Bölgesi’nde gerçekleşen parasal genişlemenin ardından olduğu gibi ürünleri daha rekabetçi hale getirerek ihracatı artırması gerektiğini belirten uzmanlar Türkiye’de bu durumun gerçekleşmediğini bir çok şirketin lira olarak elde ettiği cirolarla dolar borcunu ödemekte zorlanacağını bildiriyor. Ülkemizin dış borcunun yüzde 58’e yakın bir kısmının dolar cinsinden olduğunu vurgulayan uzmanlar Euro Bölgesi’ne yapılan ihracatın toplamın yüzde 30’unu oluşturduğunu belirtiyor. Türk lirasının dolar karşısında son dönemde negatif ayrışmaya başlaması uzmanların dikkatini topluyor.

Şuan dolar endeksi gerilerken dolar/TL yükselişini devam ettiriyor. Yapılan ihracat Avrupa’ya ama euro karşısında düşmedi Finansal istikrar riskinin arttığı belirtilen Reuters analizine göre son bir yılda dolar karşısında yüzde 20 değer kaybederek 2,74 tarihi rekor seviyesini gören lira en büyük ihracat yaptığı bölge Avrupa olmasına rağmen euro karşısında bir yıl öncesine göre sadece yüzde 0.1 değeri düştü. Ülkemizin geçtiğimiz ay açıklanan ihracat verileri bir yıl öncesine göre yüzde 13,4 düşüş yaşarken ithalat ise sadece yüzde 5,6 gerileme yaşadı. Türkiye’nin bu durumdan dolayı cari açığını geçtiğimiz yıla göre yüzde 14,8 artırdığı belirtilen analizde küresel petrol fiyatlarındaki artışın lirada dolardakinden daha fazla olmasının durumu daha da olumsuzlaştırdığının altını çizdi. Petrol Yemen’deki hava harekatı ve Husi ayaklanmasının yarattığı jeopolitik riskle dört buçuk ayın en yüksek seviyesine gelerek 65,44 dolardan işlem görürken WTI 57,26 dolara çıktı. TL'nin dolar karşısında değer kaybetmesi işin ticaret tarafına bir katkı sağlamadı borçların maliyetini yükseltti diye açıklamalarını yaptı.

İşin Olsa Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel ilanlardan ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

İşin Olsa Android Uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

İşin Olsa İOS uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

İnstagram Hesabımızı Buradan Takip Et

Facebook Grubumuza Buradan Katıl

Twitter Hesabımızı Buradan Takip Et

YORUM EKLE