Turkcell Ülke Ekonomisine 3 Yılda Büyük Katkıda Bulundu

Uluslararası İstanbul Akıllı Şebekeler Kongre ve Fuarı (ICSG İstanbul 2015) açılışını TC Bilim ve Teknoloji Bakanı fikri ışık ve TC Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız tarafından düzenlendi. Bu sektörün en önemli organizasyonlarından ICSG İstanbul 2015’in Elmas sponsorluğunu Turkcell yaptı. İşte ayrıntılar..

Turkcell Ülke Ekonomisine 3 Yılda Büyük Katkıda Bulundu

Turkcell Ülke Ekonomisine 3 Yılda Büyük Katkıda Bulundu

İstanbul 2015’in açılışı TC Bilim ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık ve TC Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız tarafından gerçekleşti. Bu sektörün en önemli organizasyonlarından 3 Uluslararası İstanbul Akıllı Şebekeler Kongre ve Fuarı’nın elmas sponsorluğunu Turkcell karşıladı. İstanbul 2015’de konuşan Turkcell Genel Müdür Yardımcısı Yiğit Kulabaş Türkiye’de geçtiğimiz yıl elektrik tüketimi önceki yıla göre yüzde 3.7 artarak 255 milyar 490 milyon kilovatsaate (kWh) yükseldi. Burada ceplerden çıkan para toplam 94 milyar TL’ye ulaştı. Toplam enerji tüketiminin tamamının akıllı şebekelerle ölçülerek yönetilmesi ile bu miktarın 15 milyar TL’sinin tasarruf edilme potansiyeli bulunuyor. Biz Turkcell olarak enerji sektörü ile telekom sektörünün dinamiklerinin birbiriyle neredeyse aynı olduğunu düşünüyoruz. Türkiye de faaliyet gösteren toplam 21 elektrik dağıtım şirketinin tümü Turkcell ile çalışma yapıyor. Bir de bu şirketlerin yüzde 75’inin tek tercihi Turkcell oluyor. Şuan toplam 200 bin akıllı sayaçtan 150 bini Turkcell M2M hatları ile çalışıyor diye açıkladı.

Genel Müdür Yardımcısı Yiğit Kulabaş konuşmasına şu şekilde devam etti, 2014 senesin de cari açığımız 45.8 milyar dolar enerji ithalatımız ise 48.8 milyar dolar olarak devam etti. Yine aynı şekilde sayın bakanımızın meclisteki konuşmasında verdiği bilgilere göre de elektrikte kayıp ve Kaçak bölgeleri olduğu ortada. Makineler arası iletişimi ekonomik verimliliği artıracak bir çözümler bütünü olarak düşünüyoruz ve 2014’te Türkiye’deki yaklaşık her 3 makineden 2’sine Turkcell M2M hatlarıyla hizmet vererek 1.6 milyon Turkcell SİM kartlı makineyi yaptık. Bu şekilde ülke ekonomisine yalnızca 2014’te 2 milyar TL’den fazla katkı da bulunduk. Geçtiğimiz 3 yıla bakarsak bu rakam toplamda 4.5 milyar TL’yi buluyor..

İşin Olsa Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel ilanlardan ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

İşin Olsa Android Uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

İşin Olsa İOS uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

İnstagram Hesabımızı Buradan Takip Et

Facebook Grubumuza Buradan Katıl

Twitter Hesabımızı Buradan Takip Et

YORUM EKLE