Tüm 65 Yaş Üstü Vatandaşlara Maddi Destek Olanağı! Nasıl Yararlanılıyor?

65 yaş ve üstü tüm bireylere sosyal devlet anlayışı kapsamında yardım geliyor. SGK üzerinden tüm vatandaşlar başvurabilirler. Detaylar haberde.

Tüm 65 Yaş Üstü Vatandaşlara Maddi Destek Olanağı! Nasıl Yararlanılıyor?

Sosyal devlet anlayışı çerçevesinde tüm vatandaşların yararlanabildiği devlet destekleri bulunmakta olup bunlardan biri de özellikle sadece dar gelirli ve işsiz vatandaşlara değil 60 yaşını geçmiş olan vatandaşlara sunulan ve şartları sağlayan herkesin yararlanabildiği maddi destekler bulunmaktadır.

Evde Bakım Aylığı

2019 yılı itibari ile yapılan son düzenlemelere göre 2019 sonuna kadar bakılan kişi sayısı başına aylık gelir sınırı 1219,35TL civarında düzenleniştir. Evde bakım aylıkları ise 1305,97TL tutarına kadar artış gösterirken yükselmiştir. Yüzde 40- 69 arası engel için 480 TL, yüzde 70 ve üzeri engele sahip olanlar için 720 TL olan evde bakım aylığı yaklaşık 1305 TL olarak belirlenmiştir.

İlgili bakım aylığından yararlanmak için hastanın bakıma muhtaç olduğunun belirlenmesi gerekmektedir. Bunun yanı sıra Yapılan araştırmanın sonunda hastanın en az yüzde elli oranında engelli olduğunu belirten bir Sağlık Kurulu Raporu verilmelidir. Bunu dışında Sağlık Kurulu Raporunda ağır derecede engelli ibaresinin bulunması şartının sağlanması gereklidir.

65 Yaş Üstü Maaşı

Özellikle 65 yaş üstünden vatandaşların yararlanabildiği yaşlılık aylığı olanağından yararlanmak isteyenlerin ikamet ettikleri ilde bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na başvuru yaparak 65 yaş aylığı için müracaat etmeleri gereklidir. Başvuru formunun teslim edilmesinin ardından mal müdürlükleri ve Defterdarlık tarafında belirli evraklar isteniyor. Bu evrakların tamamlanmasının ardından SGK’ya yapılacak başvurular sonrası yaşlılık aylığı için uygunluk tespiti yapılmakta ve uygun olduğu belirlenirse aylık bağlanmaktadır.

Güncelleme Tarihi: 11 Aralık 2019, 13:21
YORUM EKLE