Tüketici Oyunun Kurallarını Tekrar Belirliyor

Kesintisiz Perakende Araştırması’nın Türkiye sonuçlarını Accenture belirtti. Yapılan araştırma Türkiye’de kıyafet aksesuar ayakkabı tüketici elektroniği market çok katlı mağazalar indirim mağazaları kişisel bakım mağazaları ev dekorasyonu ve sadece internette hizmet veren perakende zincirlerini kapsayacak şekilde planlandı. Bu konuda tüketicilerin kesintisiz perakende deneyiminden ne bekledikleri ve perakendecilerin bu beklentileri ne kadar sağladığını analiz eden araştırmaya Türkiye’de 1.023 kişi dahil oldu. Elde edilen araştırma sonuçlarına göre tüketiciler satın alma kararını vermeden önce farklı kanallardan bilgi sahibi olmayı düşünüyor. Konuyla ilgili detaylı bilgiler haberimizin devamında yer alıyor...

Tüketici Oyunun Kurallarını Tekrar Belirliyor

Tüketici Oyunun Kurallarını Tekrar Belirliyor

Yapılan araştırmaya göre tüketicilerin yüzde 97’si mağazada alışveriş yapmadan önce interneti (Webrooming) yüzde 90’ı internetten alışveriş yapmadan önce mağazayı (Showrooming) ziyaret ettiğini belirtiyor. Farklı bir deyişle araştırma tüketicilerin satın alma kararı öncesinde farklı kanallardan bilgi edinme isteğini net bir şekilde ortaya sunuyor. Yani bu da perakendecilerin birbirini destekleyen ve entegre kanal stratejileri yaratmalarını gerekli bulunduruyor. Bu yüzden tüketicilerin farklı kanallarda da aynı fiyat promosyon ve ürün çeşitliliği beklentisi yükseliyor.

Bu konuda tüketiciler aynı markanın farklı kanallarında da tutarlı tamamen entegre ve bağlantılı bir alışveriş deneyimi istiyor. Promosyon ürün çeşitliliği ve fiyatların hem mağaza hem de internette aynı olmasını bekleyenler yüksek oranda. Fakat Avrupa tüketicisine kıyasla önemli bir kesim hala fiziksel mağazaların internet mağazalarına kıyasla daha çok çeşite ve promosyona sahip olması gerektiğinin yanında. Bir de perakende tüketicisi özellikle kıyafet ve tüketici elektroniği kategorilerinde mağazaya gitmeden önce istedikleri ürünü internetten ayırmak istiyor ancak mağazada deneme opsiyonuna da hala sıcak düşünüyor. Yanı sıra tüketici beklentisinin yanında tüketici algısına baktığımızda ise mağazalarda bulduğu taze ve kaliteli ürünleri internet mağazasında da bulabileceğini düşünenler sadece yüzde 31 oranında. Perakendecilere tüketiciler ulaştıkları her kanalda kendi ihtiyaç ve tercihlerine göre uyarlanmış bir deneyim olmasını istiyorlar. Mağaza içinde veya elektronik posta aracılığıyla iletişim kurması Türk tüketicilerin en çok tercih ettiği iletişim kanalları arasında yer alıyor diye tespitler belirlendi.

İşin Olsa Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel ilanlardan ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

İşin Olsa Android Uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

İşin Olsa İOS uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

İnstagram Hesabımızı Buradan Takip Et

Facebook Grubumuza Buradan Katıl

Twitter Hesabımızı Buradan Takip Et

YORUM EKLE