TÜİK Resmi İşsizlik Verilerini Açıkladı

Resmi işsizlik oranları TÜİK tarafından açıklandı. TÜİK verilerine göre işsizlikte son 5 yılın en yükseğine çıkıldı. İşte ayrıntılar…

TÜİK Resmi İşsizlik Verilerini Açıkladı

TÜİK Resmi İşsizlik Verilerini Açıkladı

Resmi işsizlik oranları TÜİK tarafından açıklandı. 2015 yılı Ocak ayı istatistiklerinde işsizliğin yüzde 11,3 olduğu görülüyor. Bir önceki döneme göre işsiz sayısı da 454 bin kişi artarak 3 milyon 259 bin kişiye ulaştı. 2015 yılı Ocak döneminde geçen yılın aynı dönemine göre Türkiye genelinde 15 ve daha yukarı yaştakilerde işsiz sayısı 454 bin kişi artarak 3 milyon 259 bin kişi oldu. TÜİK verilerine göre işsizlik oranında da 1 puanlık artış görüldü ve yüzde 11.3 seviyesine çıktı. Tarım dışı işsizlik oranı aynı dönemde 1,3 oranında arttı ve yüzde 13.4 olarak açıklandı. 15-24 yaş grubunu içeren genç işsizlik oranında da 2.3 puanlık artış görüldü. Genç işsiz puanı bu artışla yüzde 20 olarak açıklandı. Bu oran 15-64 yaş grubunda da 1,1’lik bir artış gösterdi. 15-64 yaş grubunda işsizlik oranı 11,6 olarak tahmin edildi.

2015 Ocak ayında herhangi bir sosyal güvenlik kuruluşuna bağlı olmadan çalışanların oranında da azalma gözlendi. Geçtiğimiz yıl aynı dönemine oranla 0,4 puan azalarak yüzde 32,4 olarak olarak açıklandı.

İşsizlik oranındaki artışın en büyük nedeni büyümenin yavaşlaması olarak görülüyor. Aynı zamanda Suriye’li mültecilerin de iş gücüne katılması genç işsizleri etkiliyor. 2015 Ocak ayında açıklanan işsizlik verileri 11,3’le son 5 yılın en yüksek seviyesine ulaştı. İşsizler ordusuna sadece 1 ayda 114 bin kişi katılırken, bu rakam 1 yılda 454 bin kişi oldu.

İşsizlik hesabı yaparken Türkiye İstatistik Kurumu önce 15 yaş ve daha üstü nüfusu yani çalışma çağındaki nüfusu inceliyor. TÜİK değerlendirmesinde bu nüfusun iş arayanlarını işgücü ve iş aramayıp vazgeçmiş olanlarını ise işgücü dışı olarak değerlendiriyor. TÜİK bu işgücünün çalışmakta olanlarını istihdam olarak tanımlıyor. Bu istihdamın dışında kalanlar ise işsiz olarak değerlendiriliyor. Ocak 2015’te TÜİK verilerine göre Türkiye’de çalışma çağındaki nüfus 57 milyon 475 bin kişi olarak belirtiliyor.

İşin Olsa Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel ilanlardan ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

İşin Olsa Android Uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

İşin Olsa İOS uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

İnstagram Hesabımızı Buradan Takip Et

Facebook Grubumuza Buradan Katıl

Twitter Hesabımızı Buradan Takip Et

YORUM EKLE