Total Benzin İstasyonu Türkiye'deki Şubelerini Satacak mı?

Total akaryakıt dağıtımın sektöründeki faaliyetlerinin satışı için Societe Generale`e yetki verdiği söylendi. İşte ayrıntılar…

Total Benzin İstasyonu Türkiye'deki Şubelerini Satacak mı?

Total Benzin İstasyonu Türkiye'deki Şubelerini Satacak mı?

Şimdiler de akaryakıt sektöründeki düzenlemelerin kâr marjları üzerindeki baskısı artarken Fransa merkezli petrol ve gaz şirketi Total Türkiye'deki akaryakıt dağıtım faaliyetlerini satmak üzere Societe Generale'i yetki verdi. Yapılan habere göre Avrupa'da akaryakıtın en pahalı olduğu ülkelerden birisi olan Türkiye'de yüzde 60'ı aşan vergi oranları ve sektördeki sert düzenlemeler dağıtım şirketlerinin kârlarını engelliyor. Bu konu hakkında bilgi sahibi olan bir bankacılık kaynağı Total Türkiye'de akaryakıt dağıtım sektöründen çıkmak için Societe Generale'e yetki devretti. Bu sektörde kârlılık ciddi baskı altında ve alıcı bulmaları halinde diğer yabancı şirketler de aynı yolu izleyebilir diye açıkladı. İddialar sonrasında aramalara rağmen Total ve Societe Generale yetkilileri ile iletişim kurulamadı. Akaryakıt dağıtım şirketleri ve bayilerinin kâr marjlarını sınırlamak üzere EDPK'nın dönem dönem tavan fiyat uygulamasına gitmesi bayilik sözleşmelerinin 2010 yılından itibaren beş yıl ile sınırlanması ve 2011 yılından itibaren akaryakıt istasyonlarında finansal ve hizmet promosyonları dışındaki tüm promosyonların yasaklanması gelirler ve kârlar üzerinde baskı yarattı.

En çok da 18 Eylül 2010 tarihinden itibaren bayilik sözleşmelerinin beş yıl ile sınırlanması ve bu sürenin bu yıl içinde dolacak olması akaryakıt şirketlerinin mevcut bayilerini koruyabilmeleri ya da yeni bayi edinebilmeleri için yüksek tutarlarda bütçeler ayırmak zorunda kalınıyordu. Yine aynı kaynak Bayilik sözleşmeleri önceden 20 yılken bunun beş yıla düşmesi ve yenilemenin bu yıl yapılacak olması bütün akaryakıt şirketlerin önünde ciddi bir maliyet oluyor. Bu kârların bu kadar baskılandığı bir dönemde bazı şirketler bu maliyete haliyle katlanmak istemiyor diye açıkladı. Verilerine göre 80 milyar lira büyüklüğündeki akaryakıt dağıtım sektöründe 70 şirket faaliyet gösteriyor ancak ilk 10 sıradaki şirketin pazar payı yüzde 80'i aşmış durumda oluyor. Burada Avusturya merkezli OMV'nin sahibi olduğu Petrol Ofisi bu yılın ilk iki ayında 761000 ton satış ve yüzde 25 pazar payı ile akaryakıt sektöründe lider konumda görünüyor. Ayrıca Opet yüzde 17'lik pazar payı ile ikinci sırada yer alırken Total ise yüzde 5 pazar payı ile Shell-Turcas ve BP gibi oyuncuların ardından altıncı sırada bulunuyor diye belirtti.

İşin Olsa Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel ilanlardan ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

İşin Olsa Android Uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

İşin Olsa İOS uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

İnstagram Hesabımızı Buradan Takip Et

Facebook Grubumuza Buradan Katıl

Twitter Hesabımızı Buradan Takip Et

YORUM EKLE