TL'nin Negatif Ayrışması Derinlik Kazandı

Bu haftayı da Türk Lirası dolar karşısında sert kayıplarla bitirdi. Dolar karşısında haftaya 2.68 seviyelerinde başlayan TL yoğun geçen haftada yüzde 1.5'in üzerinde değer kaybederek 2.72'lere ulaştı. Merkez Bankası'nın Dolar/TL faiz oranlarını sabit bırakma kararı aldığı haftada rekoru da yukarıya yükseltti. İşte ayrıntılar…

TL'nin Negatif Ayrışması Derinlik Kazandı

TL'nin Negatif Ayrışması Derinlik Kazandı

Bu sene TL'nin ardından en çok kayıp yaşayan para birimi Brezilya reali ise toparlanmaya başladı. Bu konuda Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) döviz kurlarındaki yükselişe karşı TL cinsinden zorunlu karşılıklara ödenen faiz oranlarını artırdığı ve döviz depo faiz oranlarını düşürdüğü haftada dolar TL karşısındaki rekorunu 2.7436'ya kadar yükseltti. Tufan Cömert Dolar/TL’deki yükselişin nedenine dair net bir cevap vermek çok zor ama genel algılama Merkez Bankası’nın Türk Lirası seviyesi ile ilgili bir rahatsızlık içerisinde olmadığı tarafında. Bizde bunu şuradan da biliyoruz ki Merkez Bankası ek parasal sıkılaştırma uygulamasına gitmiyor ve döviz satım ihalelerinde rakam yükseltiliyor. Böylelikle bir süredir henüz ciddi bir müdahaleye gerek olmadığı düşünülüyor gibi duruyor. Şuan için baktığımızda neredeyse tüm gelişmekte olan para birimleri dolara karşı değer kazanırken Türk Lirası ciddi şekilde ayrışıma uğradı. TL/Dolarda ciddi bir talep var ve bunun iki nedeni var diye düşünüyoruz. Ya Spekülatif bir saldırı olabilir ya da yabancı yatırımcıların kendilerini dolar alarak hedge ediyor olmaları söz konusudur. Fakat gördüğümüz bu ayrışma çok sürdürülebilir mi bu Merkez Bankası’nın ne yapacağına bağlı olacak değerlendirmesin de bulundu.

Amerika dolarının euro karşısında bu hafta yüzde 06 değer kaybederek 1.0873 seviyesine gelmesi de Türk lirasının kayıplarını azaltamadı. Amerika'dan son dönemde gelen zayıf veriler ve Merkez Bankası Fed'in de ekonominin ilk çeyrekteki yavaşlamasını kabullenmesi ve 10 yıla yakın sürenin ilk faiz artışının Eylül veya daha sonraki bir toplantıya erteleneceği görüşünü sağlamlaştırdı. Bu durum üzerine dolar endeksindeki ve doların önemli para birimleri karşısındaki rallilerinde yavaşlama gösterdi. En fazla bu durumdan faydalanan da gelişen ülke para birimlerinin bir kısmı bulundu.

İşin Olsa Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel ilanlardan ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

İşin Olsa Android Uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

İşin Olsa İOS uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

İnstagram Hesabımızı Buradan Takip Et

Facebook Grubumuza Buradan Katıl

Twitter Hesabımızı Buradan Takip Et

YORUM EKLE