Temmuz Ayında Kamu Çalışanlarına Yüzde Kaç Zam Yapılacak?

Temmuz ayına iki ay kala kamu çalışanlarına (memur - işçi) ne kadar zam yapılacağı merak ile bekleniyor? Peki yüzde kaç zam gelecek?

Temmuz Ayında Kamu Çalışanlarına Yüzde Kaç Zam Yapılacak?

Kamu kurumlarında memur, işçi, sözleşmeli personel vb. gibi ünvanlar ile istihdam etmekte olan görevlileri yılın Ocak ile Temmuz aylarında zam yapılmaktadır. Zam yapılırken ülkede ki enflasyon oranları dikkate alınmakta olup Ocak ayında memurlara belirlenen tutarda zam yapılmıştı. Nisan ayının ilk haftasını bitirmeye yakın olduğumuz şu günlerde memurlar Temmuz ayında ne kadar zam alacaklarını araştırmaya başladı. Buna göre Mart ayı için de kesinleşmiş neflasyon rakamları TÜİK tarafından resmen duyuruldu ve ilk üç aylık enflasyon rakamları üzerinden yorumlar yapılmaya başlandı. Peki memurlara Temmuz ayında yüzde kaç zam yapılır?

Temmuz Ayında Yüzde Kaç Zam Yapılacak?

Memurlara kamu da istihdam eden çalışanlara yüzde 3 + enflasyon rakamları üzerinden zam yapılması bekleniyor. Buna göre yüzde 3 zammın üzerine 6 aylık TÜİK tarafından duyurulan enflasyon rakamları da eklenerek kesin zam yapılmış olacak. Üç aylık kesinleşen enflasyon rakamları yüzde 0,67 olarak açıkladı. Buna göre üç aylık olarak zam tutarı yüzde 3,67 olarak belirlendi. Bu rakamların üzerine Nisan, Mayıs ve Haziran ayları içinde enflasyon rakamlarının eklenmesi beklenmekte olup en az yüzde 4 en fazla yüzde 6 oranında zam yapılmış olacak. Yani 5.000 TL gibi bir rakam üzerinden maaş alan bir memur yüzde 6'lık zam verilirse 300 TL ek maaş alma imkanına sahip olacaktır. İlgili tutarlar kamuda memur, sözleşmeli personel ya da işçi olarak görev yapanlara geçerli olacak olup taşeronlar içinde ayrı çalışmaların yapılacağı bilinmektedir. Temmuz ayında memurlara verilecek olan zam miktarı Haziran ayıın ilk haftasında daha kesin olarak belli olacaktır.

Güncelleme Tarihi: 05 Nisan 2021, 23:13
YORUM EKLE