Temmuz Ayı İtibariyle Vergilerden Dolayı Maaş Düşüşleri Ne Kadar Olacak?

Gelecek 6 altı ayda net maaşlarda düşüşe gidilecek. Bir çok insanı yakından ilgilendiren bu durumda net maaşlarda ne kadarlık bir azalış olacak? Haberimizin devamında detayları açıklıyoruz.

Temmuz Ayı İtibariyle Vergilerden Dolayı Maaş Düşüşleri Ne Kadar Olacak?

Maaşları brüt ücret üzerinden hesaplanan çalışanlar için yıl başında kesinti yapılan vergi tutarı önümüzdeki 6 aylık süreçte daha da artacak. Önümüzdeki altı aylık süreçte maaştan kesilen vergi tutarı ne kadar çok olursa aynı oranda maaşlarda ki net ücret oranı da azalacak. Peki vergi kesintisindeki artış asgari ücretle çalışan işçileri etkileyecek mi?

İŞTE DETAYLAR

Asgari ücret ile çalışan işçilerin de vergi tutarlarında artış gerçekleşecek. İlk 8 aylık süreçte gelir vergisi 258.76 lira iken eylül ayında 295.05 lira, sonraki aylarda ise 345.02 liraya kadar yükselecek. Bu da asgari ücrette net maaşın azalması anlamına geliyor ancak devlet Asgari Geçim İndirimi (AGİ) yardımı ile asgari ücretin yıl boyu stabil kalmasını sağlıyor. Bu da demek oluyor ki 2016 ve 2017 yıllarında olduğu gibi asgari ücretle çalışan kişiler 2018 yılında da Asgari Geçim İndirimi müdahalesi sayesinde net maaşlarında düşüş yaşamadan 1603 lira net maaş almaya devam edecekler. Asgari Geçim İndirimi arttırılarak vergide ki artış ile net maaşta düşüş yaşanması telafi edilecek ve iş verene de yansıyan bir maliyet artışı da söz konusu olmayacak.

YORUM EKLE