Teknoloji Bakanı Müjdeledi: 5 Milyon TL Destek Verilecek

Teknoloji Bakanı Varank tarafından yapılan açıklamada orta yüksek ve yüksek teknoloji ürünlerine 5 milyon TL' ye kadar destek verileceği ifade edildi...

Teknoloji Bakanı Müjdeledi: 5 Milyon TL Destek Verilecek

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığının (KOSGEB) "Teknolojik Ürün Yatırım Destek Programı (KOBİ TEKNOYATIRIM)" ile ihracaatın arttırılmasının hedeflendiğini ve orta yüksek ve yüksek teknoloji ürünlerini desteklemek amacıyla 5 milyon TL destek verileceğini bildirdi. Açıklamasında " KOBİ'lerin teknolojik üretim yeteneklerinin geliştirilmesini amaçladığımız Teknolojik Ürün Yatırım Destek Programı ile orta yüksek ve yüksek teknoloji alanındaki ürünlere 5 milyon liraya kadar destek vereceğiz. " şeklinde konuştu.

Orta yüksek ve yüksek teknoloji ürünler desteklenecek - yüzde 60 geri ödemesiz

Verilecek desteklerin yüzde 60' ının geri ödemesiz, yüzde 40 olan kısmının da geri ödemeli, ödeme periyotlarıyla alınacağını ifade eden Bakan Varank " Teknolojik Ürün Yatırım Destek Programı çerçevesinde KOBİ'lerin makine, teçhizat ve yazılım giderleri için yüzde 60'ı geri ödemesiz, yüzde 40 geri ödemeli olmak üzere yüzde 100'e varan oranlarda destek sağlanacak. Ayrıca personel eğitim, danışmanlık, tanıtım ve pazarlama gibi giderlerine yüzde 60 geri ödemesiz destek verilecek. Makine-teçhizat ve yazılım giderleri için 'Yerli Malı' belgesi bulunması durumunda geri ödemesiz destek oranına yüzde 15 ilave edilecek. Düşük ve orta düşük teknolojili ürünler için destek miktarı 500 bin lira olacak. Toplam proje süresi 36 ayı geçemeyecek. " ifadelerini kullandı. Teknolojik Ürün Yatırım Destek Programı olarak aktarılan bu programla, orta yüksek ve yüksek teknoloji ürünlerinin desteklenmesi sağlanacak.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER