Taşerona Zam Oranında Müjde Mi Var?

Çalışma Bakanlığı tarafından taşeron maaşlarına düzenleme geliyor! Taşeron maaşlarında zam oranları bu çerçevede artış olacağı öngörülmektedir. Ayrıntılar haberdedir.

Taşerona Zam Oranında Müjde Mi Var?

2020 yılı içerisinde taşeron işçilerinin mali ve sosyal haklarını kapsayan düzenlemeler ve çalışmalar devam ediyor. Bu kapsamda şu ana kadar birçok çalışma yapılmış olup bunlar arasında yüzdelik dilim düzenlemesi ile taşeronun terfi etmesine yönelik çalışmalar yer almaktadır. Fakat bu yıl içinde en çok beklenen haber ise taşerona zam oranlarında bir artıştır. Buna göre zam oranlarında bir artış beklentisi aynı zamanda en çok talep gören düzenlemelerden biri olup gündemde de muhtemel 3 oran bulunmaktadır. Bu üç oran ve maaş zammına yönelik detaylar haberimizin devamındadır.

Taşeron İşçilerin Haklarına Yönelik Düzenlemeler

İşçilerin geçtiğimiz yıllardan bu yana en çok düzenleme talep ettikleri konulardan biri de terfi olup bu konu ile ilgili olarak ise 1 milyondan fazla taşeron işçisinin çalışma şartları iyileştirilmiş ve kadro alan ve hali hazırda öğrenim durumunu iyileştirenler için de maaş ve terfiinin yolunun açılması sağlanmıştı.

Oldukça uzun bir süredir beklenen bir diğer düzenleme ise yüzdelik dilim düzenlemesiydi. Yüzdelik dilim için açılan işçi davalarının hemen hemen hepsi ise işçilerin lehine sonuçlanıyor. Bir işçi sendikası da yine bu konu ile ilgili bir dava açmaya hazırlanmakta olup Çalışma Bakanlığı’nın bu konu hakkında ilgi atması bekleniyor.

Taşeron Maaş Zammı Ne Olacak?

Taşeronun 2020 yılı içinde en çok beklediği müjde ise maaş zammı oranlarında meydana gelecek bir artış olup konu ile ilgili ise gündemde 3 oran yer alıyor. Muhtemel bu oranlardan birinin kabul edilmesi durumunda ise maaşlarda önemli artış meydana gelebilecek.

O oranlardan ilki yüzde 15 olup bu oran 2020 yılı asgari ücret maaş zammı olarak bilinmektedir. Bir diğer oran ise yüzde 17,5. Bu oran da asgari ücret maaş zam oranı ve refah payı olarak hesaplanmıştır. Yüzde 12, 2020 enflasyon oranı beklentisi ve yüzde 4 refah payıdır.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Kadro yalani
Kadro yalani - 2 yıl Önce

Müjdelerin hepsinin içi boş verilen kadrodaki insanlara hala asgarî ücret veriliyor kandırmada aldatmada resmen sınıf atlamışlar bir toplu sözleşme umudu vardı onuda ertelediniz edin insanları yiyin hakları nereye kadar yiyecekseniz

Özel güvenlik
Özel güvenlik - 2 yıl Önce

Bi özel güvenlik bi bekçilik hangisine devlet daha çok değer veriyor ortada tabiki 15 yıldır güvenlik olarak çalışanlar asgari ücrete mahkum adam 1aylık bekçi olmuş 5 bin lira maaş sonrada devlet herkese sağıp çıkıyor özel güvenliğe sahip çıksın o zaman

Hakan
Hakan - 2 yıl Önce

Kamu bankasında temizlik elamanı olarak calısıyorum bizlerde haklardan yaralanmak istıyoruz

Belediye şirketleri kadro değildir
Belediye şirketleri kadro değildir - 2 yıl Önce

Bu kadro dediğiniz belediye şirketlerine geçirdiğiniz bizlerin maaşları halen asgari ücret nasıl kadro bu başkalarınında söylediği gibi içi boş bir kadro hiçbir hakkımız verilmedi sizin bu adına kadro dediğiniz şeyle yüzdelik haklarımızı verin enflasyon farkını verin geçinemiyoruz çok zor durumdayız hep aynı haberler yapılıp tekrarlanıp duruyor ama ne bir gelişme ne bir icraat var bu nasıl iş..?

Nurullah
Nurullah - 2 yıl Önce

Kasada para kaldıysa belki düzelme olur ama ben sanmıyorum müthiş bir kazık attılar kadro alana da almayana da işi biliyorlar vesselam

vakıfbank
vakıfbank - 2 yıl Önce

vakıfbank lisans mezunu taşeron çalışan olarak bizlerde kadro bekliyoruz

kamubank
kamubank - 2 yıl Önce

kamu bank taşeronlarıda kadro bekliyor

Galip
Galip - 2 yıl Önce

Ben belediye şirket işçisiyim bizde ilave tediye den yararlanmak istiyoruz hep 4d taşeron işçilerine veriyorlar