Taşeron İşçilerin Maaş Zammı Görüşmesi TİS İçin Karar Resmi Gazetede

Taşerondan kadroya geçen işçilerin hizmet sözleşmesi ve belediye çalışanları için ayrı tarihlerde toplu iş sözleşmesi yapılması bekleniyordu. Bu konuda Resmi Gazetede bir karar yayımlandı.

Taşeron İşçilerin Maaş Zammı Görüşmesi TİS İçin Karar Resmi Gazetede

Taşeron işçiler için önemli bir gelişme. Resmi Gazetenin 17 Nisan 2020 tarihli kararına göre Covıd-19 ile mücadele kapsamında yeni tip koronavirüsün yayılımın önüne geçilmesi amacıyla pek çok alanda yeni tedbirler alınırken, yeni yürürlüğe giren kararda 4 D sürekli işçi kadrosunda çalışanları da yakından ilgilendiren bir karar bulunuyor.

MAAŞ ZAMMI GÖRÜŞMELERİ;

6356 sayılı sendikalar ve toplu iş sözleşmesi kanunu kapsamında yetki tespiti ile toplu iş sözleşmenin yapılması, uyuşmazlıkların çözümü, grev lokavt ile ilgili sürelerin karar sonrası 3 ay süre ile uzatılmasına karar verildi. Cumhurbaşkanlığı kararı ile süre 3 ay daha uzatılabilecek.

30 Haziran 2020 tarihinde yapılması planlanan Toplu İş Sözleşmesi üç ay süre ile uzatıldı.

4D sürekli işçi kadrolarında görev yapan taşeron işçilerin 696 sayılı KHK ile kadro almalarının ardından altı ayda bir maaş zammının yüzde 4 olarak artış olmasına karar verilmişti. Kamudaki 4D sürekli işçiler için Ekim, Belediye yerel yönetimlerdeki işçiler için ise Haziran ayında süreleri dolacak. Asgari ücretin altında bulunan işçilerin maaşları iyileştirilme yapıldı. İşçilerin masada bekleyen sorunlarının çözümü de bekleniyor. Bunlardan bir tanesi de tayin hakkıdır. Genel bir düzenleme yapılarak 4D sürekli işçi kadrosundaki çalışanların mali ve sosyal haklarında iyileştirme yapılması ve tayin haklarını elde etmeleri işçiler tarafından istenilmektedir.

Güncelleme Tarihi: 17 Nisan 2020, 16:08
YORUM EKLE