Taşeron İşçi Maaş Zammı, TİS Görüşmesi İçin Yeni Gelişme!

Taşerondan kadroya geçen işçilerin toplu iş sözleşmeleri koronavirüs nedeniyle 3 ay ertelenmişti. Belediyelerde ve diğer kurumlarındaki 4D sürekli işçilerin TİS görüşmelerinin ne zaman başlayacağı belli olmaya başladı.

Taşeron İşçi Maaş Zammı, TİS Görüşmesi İçin Yeni Gelişme!

Dünya genelinde pandemi olarak ilan edilen Koronavirüs taşeron işçi Toplu İş Sözleşmesi görüşmelerini etkiledi. Kovıd-19 nedeniyle kamu da görevli sürekli işçi çalışanlarının maaş zam görüşmeleri 3 ay süre ile ertelendi. Bu konuda normalleşme sürecinin başlaması ile ertelemesinde öne çekilip çekilmeyeceğine dikkat çekmiştik. Cumhurbaşkanlığı koordinasyonunda yapılan normalleşme takviminde TİS görüşmeleri için açıklanan takvimin detayları belli oldu.

NORMALLEŞME TAKVİMİ AÇIKLANMIŞTI!

Vakanın çıkması ile durdurulan bazı süreçler için Temmuz ayının ortasından itibaren yeniden başlayacağı açıklandı. Hürriyet Gazetesi Erdinç Çelikkan'ın kaleme aldığı habere göre pandemi öncesine dönüş ile toplu iş sözleşmesi süreçleri, toplu iş uyuşmazlıkları yetki tespitine ilişkin süreçler için Temmuz ayından itibaren uygulanmaya devam edecek. Toplantılar 15 Temmuz'tan sonra yapılması bekleniyor.

SENDİKADAN AÇIKLAMA!

696 sayılı KHK ile kadroya geçen taşeron işçiler için Hak İş Sendikası Başkanı Mahmut Arslan bir açıklama yaparak sabır azim ve kararlılıkla sürecin bir an önce başlaması için bekliyoruz değerlendirmesini yaptı. Yerel yönetimlerde Belediye çalışanlar için 30 Haziran olarak belirtilen Tis süreci ile diğer 4D çalışanların görüşmelerin birleştirilmesini istedi.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Okur
Okur - 2 yıl Önce

Belediye çalışanları açlık sınırının altında yaşıyorlar

Esaa akk
Esaa akk - 2 yıl Önce

InşAllah biran önce yapılır ve eş durum tayin hakkı tanınır çok yorulduk.. Bedenen, psikolojik olarak

Ali
Ali - 2 yıl Önce

Bir an önce görüşmelerin gerçekleşmesi gerekir,zaten 2 yıldır % 8 zamla çalışıyoruz.belediyelere 52 günlük tediye de verilmesi gerekir,eşitlik ilkesine aykırı davranıyor devlet.işten istedikleri gibi işçiyi atabiliyorlar,mahkeme yoluyla haklarını alıyorsun ama düzenin bozuluyor.belediye işçileri bir çok haklardan mahrum.seçime endeksli yaşamaktan bıktık.işten çıkışlar kafaya göre.bu düzenin değişmesi gerekir.yönetenlere duyrulur.eğitim durumuna göre biraz fark olması gerekir,maalesef oda yok belediye işçilerinde,nerden bakarsan bak baştan aşağı hep haksızlık.sendikar zaten bir işe yaramıyor.sendika başkanlarının aldığı maaşları bir araştırın derim.bu zamanda başkasının hayrına çalışan kaç kişi var.sendikalar hikaye

Mühendis devlet memuru
Mühendis devlet memuru - 2 yıl Önce

Gerçekten çok üzgünüm belediye de yöneticiyim çok büyük haksızlıklar oluyor çalışanlar çok büyük fedakarlık yapıyorlar ve emeklerinin karşılığını alamıyorlar çocuklar 4 yıllık üniversite mezunu ya şöförlük yapıyor yada kazma kürek çalışıyor inanın ben utanıyorum o güzel insanlardan bari ücretlerini yükseltin kezza diyer işçi arkadaşlarım da düşük bir ücret ile çalışıyorlar ikramiye yok adam gibi ücret yok onların yokluk ve sefalet bir ücrete çalıştıklarını görünce yönetici olduğumdan utanıyorum ama kardeşlerim inanın benimde elimden bir şey gelmiyor Allah yardımcınız olsun Allah belediye başkanların da kalbine merhamet vere bu haksızlığa artık dur diyeler emekçinin hakkını vereler