Taşeron İşçi Maaş Zammı İçin Çifte Müjde Gelecek mi! 5 Başlıkta İşçilerin TİS'den Beklentileri

Taşeron işçi toplu iş sözleşmesi için gözler sendikaları ile yetkili kurumların görüşmelerinden çıkacak sonuçta. Taşeron işçi TİS'den beklentileri neler? 5 Başlıkta ele alıyoruz.

Taşeron İşçi Maaş Zammı İçin Çifte Müjde Gelecek mi! 5 Başlıkta İşçilerin TİS'den Beklentileri

2020 Taşeron İşçilerine Tis ile Çifte Zammı Gelecek Mi?

2020 yılı taşeron işçileri tis zammının olup olmayacağını merak ediyor. Taşeron işçileri de maaş+tis zammını dört gözle bekliyor. Türk İş Sendikası 6 ayda 1 verilecek bu zam oranını Çalışma Bakanlığına sunacağını duyurdu. Çalışma Bakanlığı da uygun gördüğü zam miktarını kısa sürede Türk İş Sendikasına gönderecek. Bu doğrultuda zam oranları 6 aylık dönemlerde belirlenecek.

MAAŞ ZAMMI

Tis zammı ile taşeron İşçilerine 2020 yılında %15 zam uygulanacağı söyleniyor. Ancak bu oran henüz net değil. Gözler Çalışma Bakanlığının yapacağı zam oranlarına çevrildi. Yaşanılan pandemiden dolayı her şeyin durma noktasına gelmesi ile birlikte normalleşme sürecine bir adım atıldı. Bu nedenle beklenen zam oranı hala açıklanmadı. Salgın hastalık nedeni ile Resmî Gazetede yapılan açıklamalara göre Mayıs, Haziran ve Temmuz ayına dair hiç bir toplu iş sözleşmesinin yapılmaması hakkında karar alınmıştır. Tis görüşmesi en son 2019 Ağustos ayında yapılmıştı. Diğer bir taraftan Taşeron işçileri %17,5 ile %20 arasında bir zam için teklifte bulundu. Fakat Çalışma Bakanlığının %10 ile %12,5 arasında zam yapacağı yönünnde değerlendirmeler bulunuyor. Kısa süre içerisinde taşeron işçilerine verilecek tis zammının açıklanması bekleniyor.

TAŞERON İŞÇİLERİN BEKLENTİLERİ;

2018 yılı itibari ile KHK aracılığı ile kadroya giren taşeron işçileri 4/D statüsüne alındı. Dolayısı ile taşeron işçilerinin aldığı maaş oranlarında da düzenlemeler yapıldı. Çoğu taşeron işçisi asgari ücret ile işine başladı. Asgari ücretin altında maaş alan çalışanlar içinde bir düzenleme yapıldı. Diğer bir taraftan da taşeron işçileri 5 konu hakkında düzenleme beklediklerini dile getirdi. Bu konular;

  1. Taşeron işçileri için görev tanımının yapılması,
  2. Eğitim, bayram ödemeleri için yapılan tutarların yükseltilmesi,
  3. Yüzdelik dilim düzenlemesiyle maaşların tekrardan belirlenmesi,
  4. Şartlı-şartsız taşeron işçilerine tayin hakkının verilmesi,
  5. 2020 Taşeron işçilerinin maaş zam oranlarının enflasyon oranlarının üzerinde olmasının talebi,

İşin Olsa Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel ilanlardan ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

İşin Olsa Android Uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

İşin Olsa İOS uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

İnstagram Hesabımızı Buradan Takip Et

Facebook Grubumuza Buradan Katıl

Twitter Hesabımızı Buradan Takip Et

YORUM EKLE