Taşeron İşçi İçin Emsal Karar! Kıdem ve İhbar Tazminatı Alabilecekler!

Yargıtay'dan taşeron işçileri ilgilendiren bir emsal karar açıklandı Buna göre çalışanların maaşları rızası olmadan düşürülmesi halinde istifa eden işçi için ihbar tazminatı ve kıdem tazminatı ödenecek.

Taşeron İşçi İçin Emsal Karar! Kıdem ve İhbar Tazminatı Alabilecekler!

Kamu kurumunda çalışan taşeron işçinin maaşı düşürülmesi neticesinde işten çıkan çalışaın ihbar ve kıdem tazmatı uyuşmazlığın adli boyuta taşındı. sonucu ilk derece mahkemesinden ve yüksek yargı kararlarının sonucunda işçinin maaşının düşürülmesi haksız olarak görüldü.

Çalıştığı kurumda bilgi işlem görevlisi olarak çalışan taşeron işçinin görev yaptığı süre boyunca şirket değişiklikleri yapılmasının ardından çalışanın haberi olmadan 277,25 Tl düşürüldü. Uyuşmazlığın yaşandığı 30 Aralık 2009 tarihli olay üzerinden 11 yıl geçmesinin ardından, Yargıtay 9. Hukuk Dairesi tarafından karar açıklandı.

İŞİNİN MAAŞININ DÜŞÜRÜLMESİ HABERSİZ YAPILAMAZ!

Tüm işçilere emsal olabilecek olan karara göre iş kanunun 22. maddesine göre çalışanın maaşının düşürülmesi halinde işçiye yazılı olarak bildirimde bulunması gerektiği ifade edildi.

Çalışan işçilerin maaşlarının düşürülmesi, ikramiye ödemesinin kaldırılması ve sosyal yardımların kaldırılması, mevcut olan işten daha alt bir göreve atanması mevcut çalışmaların daha da zorlaştırılması iş kanunun 22. maddesinden işçi aleyhine değiştirilmesine neden olduğunu ifade edildi. İşçi onay vermediği bir esaslı değişikliklerin işçiyi bağlamadığı ifade edildi.Bu nedenle işten çıkan çalışan için kıdem tazmiantı ve ihbar tazminatının ödenmesine hükmedildi.

İKRAMİYE ÖDEMESİ NE ZAMAN?

2020 tediye ikramiye ödemelerinden ikinci taksitleri ramazan bayramı öncesinde ödenecek. 13 günlük ikramiye ödemesi 22 Mayıs tarihinde işçilerin hesaplarına yatırılması bekleniyor. Toplu İş Sözleşmesi görüşmeleri ise 3 ay süre ile ertelenmişti. Normalleşme takvimi doğrultusunda erteleme süresi geri çekilip çekilmeyeceği de işçiler tarafından merak edilen konulardan bir tanesi. Bu konuda resmi bir açıklama olduğunda aktarmaya devam edeceğiz.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Mahmut 47
Mahmut 47 - 2 yıl Önce

Ya inanın bıktık artık bizde yaşamak istiyoruz typ den kadro istiyoruz saygilarimla

Adalet
Adalet - 2 yıl Önce

Seçim ah secim OLSUN inşaAllah bu sesi mi duymaktan acizlik içinde ki c yetkilileri duymayacak ve seç miyor olacağı m

Adalet
Adalet - 2 yıl Önce

Seçim ah secim OLSUN inşaAllah bu sesi mi duymaktan acizlik içinde ki c yetkilileri duymayacak ve seç miyor olacağı m