Tarım Ekonominin Bel Kemiği Olmaya Hazırlanıyor

Türkiye ekonomi için tarım büyük öneme sahip. Tarım üretiminde Türkiye Avrupa’da 1. sırada yer alıyor. Dünyada ise tarım üretiminde 7. sıradayız. Çok sayıda tarım ürünün üretiminde ise dünyada lider durumdayız. Tarım Türkiye ekonomisinin zirvesine oynuyor. İşte ayrıntılar…

Tarım Ekonominin Bel Kemiği Olmaya Hazırlanıyor

Tarım Ekonominin Bel Kemiği Olmaya hazırlanıyor

Türkiye ekonomisi için tarım hem çok önemli bir istihdam alanı hem de ihracattan enflasyona birçok dinamiği etkileyen bir alan haline geldi. Tarım milli gelir içinde küçük bir paya sahi ama bunun nedeni zaman içinde sanayi ve hizmetlerin ekonomideki yerinin artması olarak görülüyor. Dünden bu güne büyümesini hızla sürdüren Tarım, Türkiye için hayati bir önem taşıyor.

Tarım üretiminde bu gün ülkemiz Avrupa’da ilk sırada yer alıyor. Dünya da 7. sırada olmamıza rağmen bir çok ürün kaleminin üretiminde dünyada ilk sırada yer alıyor. Ülkemizde coğrafi ve fiziksel koşullara bakarsak, ülkemizde gerek tahıllardan yağlı tohumlara uzanan tarla bitkilerine bunun yanı sıra meyveden sebzeye çeşitli bahçe bitkilerine kadar envai tür tarımsal üretim yapılmasına imkan sağlıyor. 180 ülke bu gün 1600’den fazla ürünümüzü satın alıyor.

Gayrisafi Yurtiçi Hasıla içinde tarımın payı nispeten düşük olsa da bu payı mümkün olan en yüksek katma değere dönüştürecek şekilde kullanmanın önemi de büyük. Verimlilik ise bunu sağlamak için en önemli yol olarak görülüyor. 2000’li yıllar tarım sektörü için çok önemli yıllar oldu. Bazı ürün kalemlerinde 2000’li yıllarda çok önemli bir artış yaşandı. Çok sayıda tarla ürününün üretimi bu dönemlerde ciddi anlamda arttı. İlaçlama ve tohum ise bu artışın en önemli nedeni oldu.

İşin Olsa Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel ilanlardan ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

İşin Olsa Android Uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

İşin Olsa İOS uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

İnstagram Hesabımızı Buradan Takip Et

Facebook Grubumuza Buradan Katıl

Twitter Hesabımızı Buradan Takip Et

YORUM EKLE