Süt ve Yumurta Üretiminde Büyük Artış

2015 yılı Şubat ayı süt ürünleri ve kümes Hayvancılığı Üretimi verileri TÜİK tarafından açıklandı. Veriler incelendiğinde üretimde büyük bir artış gözlendi. İşte ayrıntılar…

Süt ve Yumurta Üretiminde Büyük Artış

Süt ve Yumurta Üretiminde Büyük Artış

Şubat ayında TÜİK tarafından açıklanan verilere göre Ticari süt işletmeleri 698 bin 361 ton inek sütü topladı. Şubat ayında toplanan inek sütü miktarı 2014 yılı şubat ayına oranla yüzde 2,4 artış gösterdi. Ticari süt işletmeleri tarafından şubat ayında 126 bin 522 ton içme sütü üretildi. Aynı ayda bir önceki yıla göre yüzde 7,7 yükselme oldu. 2015 yılı İnek peyniri üretimi 50 bin 914 ton ile geçen yılın aynı ayına oranla 4,6’lık bir artışa imza attı. Yine küçük baş hayvanlardan elde edilen peynir üretimi ise Şubat ayında 922 ton olarak gerçekleşti. Bu rakam da bir önceki yılın aynı ayına oranla yüzde 19,7 oranında bir azalma gösterdi. Şubat ayında 81 bin 792 ton yoğurt üretildi. Bu rakam da bir önceki yılın aynı ayına oranla yüzde bir yükseldi. 2015 yılı şubat ayında ayran üretimi ise 42 bin 810 ton oldu. Ayran üretiminde geçtiğimiz yılın aynı ayına oranla yüzde 1,4’lük bir azalma söz konusu oldu. Ticari süt işletmelerinin topladıkları inek sütünde ortalama yüzde 3,5 oranında yağ bulunurken 3,2 oranında da protein ölçüldü.

2015 yılı şubat ayında 1,4 milyar adet tavuk yumurtası üretimi gerçekleşti. Ocak ayına oranla tavuk yumurtası üretiminde Şubat ayında yüzde 8,1 azalma görüldü. Şubat ayında 88 milyon tavuk kesildi. Bu rakamı 369 bin adetle kesilen hindi sayısı takip etti. Şubat ayında kesilen tavuk sayısı ocak ayına oranla yüzde 4,4 azalma gösterdi. Ancak 2014 yılın Şubat ayına göre de kesilen tavuk sayısında yüzde 10,4 artış görüldü. Bir önceki yılın aynı ayına göre Şubat ayında kesilen hindi sayısında ise yüzde 14,5 artış gözlendi. Ancak ocak ayında kesilen hindi sayısı, Şubat ayında yüzde 5,5 azaldı. Şubat ayında tavuk eti üretimi de Ocak ayına oranla yüzde 5,2 azaldı.

İşin Olsa Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel ilanlardan ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

İşin Olsa Android Uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

İşin Olsa İOS uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

İnstagram Hesabımızı Buradan Takip Et

Facebook Grubumuza Buradan Katıl

Twitter Hesabımızı Buradan Takip Et

YORUM EKLE