Süt Artık Sözleşme İle Satılacak

Çiğ süt almak isteyen alıcılar artık üretici ile sözleşme yapmak zorunda. Resmi Gazete'de yayımlanan yönetmelik ile Çiğ süte sözleşme zorunluluğu getirildi. İşte ayrıntılar…

Süt Artık Sözleşme İle Satılacak

Süt Artık Sözleşme İle Satılacak

Alıcılara çiğ süt almak için sözleşme yapmalarını zorunlu kılan yönetmelik Resmi Gazetede yayımlandı. Yönetmeliğe göre sanayiye arz edilen çiğ sütün alım ve satımı sözleşme sistemine göre yapılacak. Üreticiler uzun zamandan bu yana bu yönetmeliği bekleyen üreticiler durumdan bir hayli memnun oldu. Sanayiye arz edilen çiğ sütün alım ve satımının sözleşmeli yapılması ile birlikte üretici örgütü ile alıcı arasında uyulması gereken kurallar da belirlenecek. Aynı zamanda yayınlanan yönetmelik pazarlamada sürdürülebilirliğin sağlanmasına ilişkin esasları da belirleyecek. Bundan sonra Sanayiciler çiğ sütü yönetmelik kapsamında sözleşmeli almak zorunda. Sözleşme süreleri de yönetmelikte belirtildi. Sözleşmeler en az 6 ay en fazla 1 yıl süreli yapılacak. Sözleşmeden iki tarafında anlaşmalı olarak vazgeçmesi halinde altı aylık asgari süre hükmü geçersiz olacak. Taraflar arasında yapılacak olan sözleşme de teslim edilecek ve alınacak çiğ sütün dönemler itibarıyla asgari ve azami miktarı, soğutma ve hizmet bedelinin yanı sıra fiyatı da bulunacak. Üretici örgütleri aracılığıyla satılan çiğ süt karşılığı alınan nakit avans da üretim oranlarına göre üyeler arasında paylaştırılacak.

Taraflar aralarında yaptıkları sözleşmede fiyatı 4 şekilde belirleyecekler. Sütteki yağ ve protein oranlarına göre pazarlık belirlenebilecek. Aynı zamanda süt fiyatında parite de fiyat üzerinde etkili olabilecek. Eğer parite sürekli değişiyorsa yem dikkate alınacak. Resmi gazetede yayımlanan yönetmelikte süt-yem paritesinin 1.3’ün altında olamayacağı şartı ye alıyor. Buna göre 1 kg sütün fiyatının en az 1.3 kg yeme eşit olması gerekiyor. Ulusal Süt Konseyi’nin tavsiye ettiği fiyat da Yönetmelik uyarınca belirleyici olabilecek.

 

İşin Olsa Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel ilanlardan ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

İşin Olsa Android Uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

İşin Olsa İOS uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

İnstagram Hesabımızı Buradan Takip Et

Facebook Grubumuza Buradan Katıl

Twitter Hesabımızı Buradan Takip Et

YORUM EKLE