Sucuğa ve Pastırmaya Büyük Zam

KTB Kayseri Ticaret Borsası Başkanı Şaban Ünlü AA muhabirine yaptığı açıklamada üreticiler ve perakendeciler olarak et fiyatlarındaki artışlara rağmen 2 yıldır ürünlere zam yapmamaya çalıştıklarını belirtti. Perakende satıcılarının artık bu fiyat artışlarına dayanamadığını ve yılbaşından itibaren pastırmaya yüzde 15 sucuğa da yüzde 21 zam yapmak zorunda kaldıklarını belirterek açıklama yaptı. Yapılan açıklamanın detayları haberimizin devamında yer alıyor..

Sucuğa ve Pastırmaya Büyük Zam

Sucuğa ve Pastırmaya Büyük Zam

Bu sene Aralık ayında 33 liradan sattığımız sucuğun kilogramını şu anda 40 liraya 70 75 liraya sattığımız sırt pastırmanın kilogramını da 80 85 liraya yükseltmek zorundaydık. Sucuk ve pastırmanın ana maddesi et ve ete gelen her bir kuruşluk zam üretimimizi etki atına alıyor. 2014 ve 2013 senelerin de satışlarımızın olumsuz etkilenmemesi için ete gelen zamma rağmen ürünlerimize zam yapmamak için uğraşmıştık. Bunun üzerine bazı perakendeci arkadaşlarımız çok az 1 2 liralık zam uyguladı ama toptan satışlarımızda yine zam yapılmadı. Başkan 2015 yılından itibaren artık zamlara direnemediklerini ancak yine de olması gerekenden daha az fiyat artışı yaptıklarını söylerek eğer ete gelen zamla orantılı bir fiyat artışımız olsaydı şu an 40 liraya satılan yüzde 100 dana etinden yapılmış sucuğun kilogramı 45 en iyi pastırma olarak kabul edilen sırt pastırmanın kilogramının da 90 95 lira olması gerekiyordu dedi. Perakendeciler ve üreticiler olarak sürümden kazanmaya çalıştıklarını ve fiyatlar yükseldikçe satışların da aynı orantıda düştüğüne dikkati çekerek son yıllarda pastırma ve sucuk satışlarında ciddi anlamda düşüşler yaşandığını ve zam yaptıklarında bu düşüşün daha sert hissedildiğinin altını çizdi. Ülkemizin pastırma ve sucuk üretim merkezinin Kayseri olduğunu ve dolayısıyla fiyatların da Kayseri'den belirlendiğini belirterek ülke genelindeki pastırmanın yüzde 80'inin sucuğun da yüzde 40'ının Kayseri'de üretildiğini açıkladı.

Ayrıca kayseri'den alınan pastırmanın farklı şehirlerde yüksek kar marjları konularak satılabildiğini vurgulayarak Büyükşehirlerde 110 120 liraya pastırma 50 liraya sucuk satıldığını biliyoruz ama bu fiyatlar pastırma ve sucuk için çok yüksek fiyatlar.Bu yüzden biz üreticiler olarak fiyatların hiçbir zaman bu kadar yükseltilmemesini istiyoruz dedi.

 

İşin Olsa Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel ilanlardan ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

İşin Olsa Android Uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

İşin Olsa İOS uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

İnstagram Hesabımızı Buradan Takip Et

Facebook Grubumuza Buradan Katıl

Twitter Hesabımızı Buradan Takip Et

YORUM EKLE