SSK, SGK, EYT ve BAĞ-KUR'lu Olan Emekli, Memura Müjde!

Emekli, dul, engelli, yetim, memur, işçi ve diğer EYT' li vatandaşlara müjde! En düşük ödenecek tutar 5.053 TL olarak belirlendi. Engelliler nasıl emekli olur? Eğer EYT çıkarsa emekli olabilir miyim? Askerlik borçlanması nasıl olur?

SSK, SGK, EYT ve BAĞ-KUR'lu Olan Emekli, Memura Müjde!

Sosyal Güvenlik Kurumundan emekli, SSK, EYT ve BAĞ-KUR'lu Olan  Emekli, Memur dikkat!

Emekli, dul, engelli, yetim, memur, işçi ve diğer EYT' li vatandaşlara müjde! En düşük ödenecek tutar 5.053 TL olarak belirlendi. Engelliler nasıl emekli olur? Eğer EYT çıkarsa emekli olabilir miyim? Askerlik borçlanması nasıl olur? Memurlar ne zaman emekli olur? gibi soruların cevapları merak ediliyor. Öncelikle belirtmek isteriz ki borcu olan vatandaşlar emekli olamayacak. Bu ücretten faydalanmak için SGK primlerini eksiksiz ödemeniz gerekiyor. Sigortalılık döneminde gerçekleşen emeklilik maaşı, doğum borcu, asker borçlanması, malulen emeklilik, erken emeklilik üzerinden borçlanacak kişilerin en düşük aylık maaşı kaç TL olacak?

Başvuru Şartları Nedir?

4447 sayılı kanuna göre emekli olabilmek için hem primleri ödemiş olmanız hem de çalışma yılını tamamlamış olmanız gerekmektedir. Uygulama 8 Eylül 1999 tarihinden beri devam ediyor. Bu yasa doğrultusunda emekli olmaya hak kazanan ancak yaş engeline takılan vatandaşlara "EYT" adı verilmektedir. Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) arasında olan vatandaşların çalışma yılını ve yaşını tamamlamış olması isteniyor. Erkekler 60 yaşında emekli olmaya hak kazanırken kadınlar 50 yaşında olabiliyor. Ancak 8 Eylül 1999' dan önce sigortalı bir şekilde çalışmanız gerekmektedir. EYT yasasınsan faydalanmak için çalışma hayatınızı doldurarak emekli olmanız gerekmektedir. 2020 EYT için Bakan Selçuk  "Biliyorsunuz, emekliliği hak etmenin üç şartı var: yaş, prim ödeme gün sayısı ve sigortalılık süresi' ni doldurmuş olmalıdır" dedi. Günümüzde emeklilik için yaşa takılan kişi sayısı fazladır. Ancak ne yazık ki 5.053 TL'den faydalanmak istiyorsanız gerekli koşulları sağlamanız gerekiyor.

SGK, Vergi Prim Borçları Yapılandırılacak mı? https://www.isinolsa.com/ekonomi/vergi-ve-sgk-prim-borclari-ne-zaman-yapilandirilacak-sicil-affi-h36159.html

İŞKUR'dan işsiz vatandaşlara destekler; https://www.isinolsa.com/ekonomi/iskur-dan-issiz-vatandaslara-780-tl-ile-2870-tl-destek-icin-h36126.html

İŞİN OLSA

YORUM EKLE
YORUMLAR
Sipahi
Sipahi - 2 yıl Önce

yasalar geriye işletilmeseydi EYT sorunu olmazdı .ABO oranları çalıştıkca maaşların düşmesine neden oluyor.Çözüm bekliyoruz.