Son Dakika: Pet Şişe ve Karton Kutu Getirenlere Kontör Veya Nakit Para ! Avrupa Sistemi Getiriliyor

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, çevre korumasına dikkat çekmek ve atıkların oluşmasını önlemek amacıyla, pet şişe ve karton kutularını getiren vatandaşlara kontör yükleneceğini, avrupa sisteminin uygulamaya geçirileceğini aktardı...

Son Dakika: Pet Şişe ve Karton Kutu Getirenlere Kontör Veya Nakit Para ! Avrupa Sistemi Getiriliyor

Avrupa' da uzun yıllardan beri var olan çevre düzenlemeleriyle alakalı önlemler, Türkiye' de de uygulanmaya başlayacak. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yürütülecek projede, pet şişe ve karton kutu getirenlere, kontör yüklenmesi gündemde. Konuya yönelik olarak yapılan açıklamada Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum tarafından yapılan son dakika açıklamasında, pet şişe ve karton kutu getiren vatandaşlara, avrupa sistemi gibi kontör yükleneceği ifadelerine yer verildi. Bakan Kurum açıklamasında " Amacımız üretilen kapların yüzde 80-90'ının, bu uygulamaya geçmiş gelişmiş ülkelerde olduğu gibi toplanması. Bu uygulamayla o pet şişeleri getirenlere kontör yükleyeceğiz, otobüsle alakalı bilet uygulamasında destek olacağız. " şeklinde konuştu.

Nakit para da verilebilir

Bakan Kurum tarafından yapılan açıklamada, bunları getiren kişilere kontör verileceği, planlamaların yapılması halinde belki nakit paranın da verilebileceğini ifade etti. Açıklamasında " 2023 yılında tüm Türkiye'de depozito uygulamasına geçmek istiyoruz. Pet, cam şişeler süt içilen karton kutular gibi ürünlerin kullanımını azaltmak ve bunları geri dönüşümde kullanmak için depozito uygulamasına geçeceğiz. Amacımız üretilen kapların yüzde 80'inin, 90'ının, bu uygulamaya geçmiş gelişmiş ülkelerde olduğu gibi geri toplanması. Dolayısıyla bu ham maddeleri üretimde yeniden kullanarak, çevreye daha az zarar vermiş olacağız. 2021 yılında plastik poşet, cam, metal şişeler, karton kutular gibi geri dönüşümü yapılabilecek malzemelerde depozito uygulamasına geçeceğiz. Bu uygulamayla o pet şişeleri getirenlere kontör yükleyeceğiz, otobüsle alakalı bilet uygulamasında destek olacağız. Belki nakit de verebiliriz. Onları siz toplayacaksınız, belki çikolata, gofret alacaksınız. O uygulamaları en yakın zamanda ülkemize getireceğiz. " şeklinde konuştu.

İşin Olsa Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel ilanlardan ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

İşin Olsa Android Uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

İşin Olsa İOS uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

İnstagram Hesabımızı Buradan Takip Et

Facebook Grubumuza Buradan Katıl

Twitter Hesabımızı Buradan Takip Et

YORUM EKLE