Son Dakika: Merkez Bankasından ' Fiyat İstikrarı ' Uyarısı Geldi! İşte O Uyarı

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası' ndan fiyat istikrarı uyarısı yapıldı. Ekonomiye yönelik önemli ifadelerin yer aldığı uyarının detayları haberimizde...

Son Dakika: Merkez Bankasından ' Fiyat İstikrarı ' Uyarısı Geldi! İşte O Uyarı

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) tarafından ekonomide fiyat istikrarı uyarısı gerçekleştirildi. TCMB tarafından yapılan uyarıda ekonomideki bazı politikalarda istikrarın korunmasına rağmen, fiyat istikrarında bir takım tehlikelerin ve belirsizliklerin devam ettiğinin gözlemlendiği aktarıldı. Uyarıda, dış piyasalardaki gücün, seviyesinin ve sürekliliğinin değişim göstermediği, iç piyasadaki iş gücünden ve fiyat istikrarından doğan tehlikelere yer verilirken; ekonomik politikalardaki bazı istikrarın da korunduğu ifade edildi. Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası tarafından yapılan açıklamada " İthal girdi maliyetleri ve iç talep gelişmelerine bağlı olarak enflasyon görünümünde bir miktar iyileşme gözlenmekle birlikte fiyat istikrarına yönelik riskler devam etmektedir. Enflasyonun ve enflasyon beklentilerinin bulunduğu yüksek seviyeler ile maliyet unsurlarının seyri ve fiyatlama davranışlarına ilişkin belirsizlikler önümüzdeki dönem enflasyon görünümü üzerinde risk oluşturmaya devam etmektedir. Bu çerçevede Kurul, enflasyon görünümünde belirgin bir iyileşme sağlanana kadar sıkı parasal duruşun korunmasına karar vermiş ve politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını yüzde 24 düzeyinde sabit tutmuştur. Merkez Bankası fiyat istikrarı temel amacı doğrultusunda elindeki bütün araçları kullanmaya devam edecektir. Enflasyon beklentileri, fiyatlama davranışları, para politikası kararlarının gecikmeli etkileri, maliye politikasının dengelenme sürecine vereceği katkı ve enflasyonu etkileyen diğer unsurlardaki gelişmeler yakından izlenerek ihtiyaç duyulması halinde ilave parasal sıkılaştırma yapılabilecektir. " şeklinde aktarıldı.

Piyasalarda fiyat istikrarında tehlike söz konusu

En temel tabiriyle, piyasalarda çok sayıda hizmet ve ürün için, fiyat istikrarının sağlanamadığı biliniyor. Geçtiğimiz günlerde hatta konuyla alakalı market fiyatlarına da Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından da bu konuya yakın bazı açıklamalar gerçekleştirilmişti. Fiyat istikrarı konusundaki önemli açıklamalardan birisi olan bu açıklamaların, kamuoyundan alacağı geri bildirimler doğrultusunda tüm gelişmeleri sizlere aktarıyor olacağız. Tüm ekonomi haberlerinden ilk siz haberdar olmak için mobil uygulamalarımızı indirmeyi unutmayınız.

Uygulamalar için tıklayınız.

Güncelleme Tarihi: 24 Ocak 2019, 01:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER