Son Dakika: Bu Sebzeler Artık Marketlerde Satılmayacak

Yüksek fiyatları nedeniyle tepki çeken marketlerin manav reyonları,artık bu sebzeleri satmayacaklar. İşte önemli gelişmelerin detayları...

Son Dakika: Bu Sebzeler Artık Marketlerde Satılmayacak

Uzunca sürelerdir market fiyatlarıyla alakalı hem vatandaşların, hem de siyasi isimlerin tepkileri gündeme yansıyor. Market fiyatlarındaki yükselişe dur demek maksadıyla uyarılar yapılıyor, denetimlerin yapılacağı açıklamaları gerçekleştiriliyordu. Hatta market fiyatlarıyla alakalı incelemeler ve denetimlerin başlatılarak, fahiş fiyatlardan satış yapan işletmelere cezai yaptırım yapılacağı " Cezasını keseriz " ifadeleriyle Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından kamuoyuna duyurulmuştu. Cumhurbaşkanı Erdoğan' ın bu açıklamalarının ardından da Ticaret Bakanı tarafından açıklamalar gerçekleştirilmiş ve bu fiyatların düşürülmesi gerektiği uyarısı tekrarlanmıştı.

Uyarılar çözüm vermeye başlamıştı

Gerçekleştirilen uyarılar çözüm vermeye başlamış, marketlerdeki sebze ve meyvelerin fiyatı neredeyse yarı yarıya düşüş göstermişti. Bu düşüş devam ederken, yapılan bir açıklamayla artık o sebzelerin marketlerde satılmayacağı ifade edildi. Yapılan açıklamada marketlerde satılmayacak sebzelere ilişkin ise Perakendeciler Federasyonu Başkanı Mustafa Altunbilek " Her şubemiz için bu karar geçerli değil. Alım gücü düşük olan bölgelerdeki marketlerde bu ürünler satılmayacak.Market müdürleri, bağlı bulundukları genel müdürlüklerle yaptıkları yazışmaları bizlerle paylaşarak fiyatı astronomik olarak artan sebze ve meyveleri satın almayacaklarını duyurd" dedi. Hürriyet'ten Salim Uzun'un kaleme aldığı haberde bazı zincir market müdürlerinin şu ifadeleri de yer aldı:  "Merkez yönetimlerden gelen yazı üzerine yeni bir planlama yapıldı ve fiyatı astronomik olarak artan ürünlerin satışını durdurduk. Uygulamanın ne kadar devam edeceği, biber ve patlıcan dışında hangi ürünleri kapsayacağını şu an için bilemiyoruz.. " şeklinde konuştu. Bu açıklama öncesinde domatesin fiyatı 9 liradan 7.95' e, kilosu 14.5 liradan satılan sivri biber ise 12.5' a, 14.5 liradan satılan patlıcan ise 9.95 liraya düşmüştü.

YORUM EKLE