Son Dakika Asgari Ücret Açıklaması: " Kamu Sözleşmeleri ve Asgari Ücret İyi Bir Fırsattır "

HAK-İŞ Genel başkanı tarafından bir panelde gerçekleştirilen açıklamada ekonominin yeniden canlandırılmasında 2008 yılındaki kriz örnek gösterilerek, kamudaki kısıtlamalara gidilmemesi gerektiği vurgulandı. Asgari ücretteki son dakika açıklamalarıyla HAK-İŞ Genel Başkanının konuşmasının detaylarına haberimizden erişebilirsiniz.

Son Dakika Asgari Ücret Açıklaması: " Kamu Sözleşmeleri ve Asgari Ücret İyi Bir Fırsattır "

2019 yılı için asgari ücret görüşmeleri resmi olarak henüz başlamadı ancak özellikle sendikalar ve işçi ve emekçi kuruluşları tarafından asgari ücretin iyileştirilmesi yönünde teklifler gelmeye başladı. Asgari ücretlilerin ekonomik durumlarının çok kötü olduğunu, işçi sınıfının ciddi zorluklarla yaşam mücadelesi verdiklerini dile getirerek; birçok işçi kuruluşu tarafından asgari ücrette iyileştirmeler istendi.

Asgari ücretin 2018 yılı itibariyle 1603 TL olarak belirlenmesinin ardından, 2019 yılında asgari ücretin 2000 TL net olarak çalışanları yansıtılması gerektiğini aktaran yetkililer, hükümetle konuya ilişkin ortak çalışma yapmak noktasında çağrılarda bulundular. Özellikle asgari ücretlilerin vergilendirmeler nedeniyle de problem yaşadıklarına değinerek, buradaki vergilendirme sisteminin de iyileştirilmesi gerektiğinin altını çizdiler.

Enflasyona karşı korunma

Konuya ilişkin yapılan son açıklamada HAK-İŞ Genel Başkanı Mahmut Arslan, işçi sınıfının yaşam mücadelesinin farkına varılması konusunda uyarılarda bulunarak, 2008 krizine dikkat çekti. 2008 ekonomik krizinde " Al ver, ekonomiye can ver. "  diyerek kurtulunduğunun unutulmaması gerektiğini ifade eden Mahmut Arslan, konuya yönelik çalışmalar için hükümetle masaya oturmaya hazır olduklarını da aktardı.

Asgari ücret açıklamasında " Çalışanlar ve emekliler enflasyona karşı korunmalıdır. Bu kapsamda, 2019'daki kamu sözleşmeleri ile yeni asgari ücret iyi bir fırsattır. " ifadelerine de yer verdi. Ayrıca Arslan konuşmasında IMF ile ayrılan yolların tekrar birleşmesini istemediklerini, Türkiye sınırları içerisinde bulunanların yurt dışından ithal edilmesini de doğru bulmadıklarını ifade etti...

Güncelleme Tarihi: 24 Ekim 2018, 08:20
YORUM EKLE
YORUMLAR
D.H.M.İ KİT İŞÇİSİ
D.H.M.İ KİT İŞÇİSİ - 2 yıl Önce

d.h.m. taşeron işçilerine açıklama getirin sayın yetkililer daha düne kadar kadro kapsamındaydık şimdi ne oldu rabbim bunu sizlerden çıkarsın inşAllah hakkım helal deil bizi sevindirdiniz ama sevincimiz fazla süremedi helal deil hakkım