Sigorta Şirketleri Fazla Alınan Araç Sigorta Ücretlerini Geri Ödeyecek

Zorunlu trafik sigortasını fazla ödeyen sürücülere müjdeli haber geldi. Sigorta şirketleri fazla alınan ücretleri sürücülere geri iade edecek.

Sigorta Şirketleri Fazla Alınan Araç Sigorta Ücretlerini Geri Ödeyecek
Zorunlu Trafik Sigortası konusunda çalışmalar devam ederken sigorta şirketleri sürekli olarak zam yapmaya devam ediyor. Söz konusu zamlar ile eskiden 300 - 400 liralık ödeme yapan sürücüler şuanda 1000 liradan daha fazla sigorta ücreti ödemektedir. Yeni düzenlenen tasarı ile fazla ödeme yapan sürücülere sigorta şirketleri geri ödeme yapacak fakat bu ödemeler yakın zamanda yapılan zamlar ile ödenen fazla tutarlardan değil. Eğer aracınızın zorunlu trafik sigortasını Haziran 2014 ila Eylül 2015 yılları arasında yaptıysanız 31 Temmuz'dan sonra sizde prim ücreti alacaksınız.

Ne Kadar Ödeme Verilecek? Detaylar Nedir?

Zorunlu Trafik Sigortasını Haziran 2014 ila Eylül 2015 yılları arasında yaptıran şoförlere ortalama olarak 100 lira geri ödemenin yapılacağı düşünülmektedir. Peki bu ödeme neden yapılacak işte cevabı. Bildiğiniz gibi yapılan zamlar son günlerde oldukça tartışma yaratmaya başladı ancak ödenen bu tutarların zam ile bir alakası yok. Eskiden aracını satmış ya da aracı bulunduğu halde 2 - 3 yıl boyunca trafiğe çıkmayan sürücüleri hasar kayıtları tutulmadığından dolayı sigorta ücretleri fazla ödeniyordu. Yani trafiğe hiç çıkmamış bir kişi ile hasar kaydına sahip kişi aşağı yukarı aynı ücreti ödüyordu. Yeni yapılan düzenlemeler ile bu durumun önüne geçilmesi sağlandı. Bu sayede hasar kaydı olmayan sürücüler 31 Temmuz 2016 tarihinden sonra 100 liralık bir prim ödemesi alacak.

YORUM EKLE