SGK’dan 801 TL! Unutulan Ödemeler Nasıl Alınır?

SSK'dan cenaze masrafları için 801 TL yardım yapılmaktadır. Yardımı unutanlar daha sonra dan alabilecek mi ? Kimler yardımdan faydalanabilecek ?

SGK’dan 801 TL! Unutulan Ödemeler Nasıl Alınır?

SGK tarafından vatandaşlara sağlanan bazı destek ve yardımlar bulunmakta olup bunlardan biri de kişilerin yakınlarının vefat etmesi durumunda bir defaya mahsus olmak üzere ödenen cenaze ödeneği olarak biliniyor. Özellikle çoğu kişi tarafından bilinmeyen bu ödemeyi almayı unutanlar için ise müjdeli bir haber verildi. Vatandaşlar unuttukları bu ödemeyi 5 yıl için başvuru yaparak alabilecek. Cenaze ödeneği yardımını kimler alabilir, nasıl başvuru yapılır, işte merak edilen konuya ilişkin detaylar haberimizin devamında yer almaktadır.

Cenaze Yardımından Kimler Yararlanabilir?

Uzun süredir uygulamada olan ve SGK tarafından sağlanan cenaze ödeneği yardımı, bazı koşulları sağlayan her vatandaşa ödenmektedir. Öncelikle bu ödemeden vefat eden eşler, çocuklar, çocuğu yoksa eşi yoksa anne, baba ya da kardeşler yararlanabilmektedir. Fakat bu ödemeden yararlanmak için vatandaşların birtakım şartları sağlaması gerekiyor. Bunlar arasında vefat eden kişinin sigortası olması ve prim ödemelerine ilişkin olarak en az 360 gün prim yatırmış olması şartı geliyor. Aynı zamanda dikkat edilmesi gereken bir nokta ise cenaze yardımı almak için vefat eden kişinin ayrıca vefat ettiği tarihte sigortalı olma zorunluluğunun olmaması. İşte tüm şartları sağlayan vatandaşlar bu yardımdan yararlanabilmektedir.

Ne Kadar Ödeme Yapılıyor?

2020 yılı itibari ile SGK tarafından ödenen cenaze yardımı tutarı da artış göstermiş olup bu kapsamda 801 TL olarak hesaplanmıştır. Ödemeler vefat eden kişinin eşine, çocuklarına ya da eşi ya da çocuğu yoksa anne ve babasına yapılmaktadır.

Nasıl Başvuru Yapılır?

Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından sağlanan bu yardım ve destekten ilgili şartları sağlayan tüm vatandaşlar yararlanabilmektedir. Bu ödemelerden yararlanmak için ise öncelikle vefat eden kişinin ilgili belgeleri ile SGK İl Müdürlüklerine başvuru yapmak gerekmektedir. Fakat o dönemde başvuru yapamayanlar için bu ödemeyi alma hakkı 5 yıl saklı kalmaktadır. Yani vefat tarihinden itibaren 5 yıl içinde geriye dönük ödeme almak mümkündür. Bu noktada vatandaşların SGK’ya yazılı başvuruda bulunması gerekmekte olup başvuruları kabul edilenler hem aynı tarihte hem de geriye dönük 5 yıl için en fazla 801 TL ödemeyi alabilmektedir.

YORUM EKLE