SGK Karşılıksız 801 TL Ödeme Yapıyor! Kimler Yararlanabilir?

Dar gelirli ve yardıma muhtaç ailelere SGK tarafından Cenaze yardımında bulunuluyor.Yapılan yardımlar geri ödemesiz olmaktadır. Cenaze yardımı detayları haberde.

SGK Karşılıksız 801 TL Ödeme Yapıyor! Kimler Yararlanabilir?

Ülkemizde dar gelirli ve yardıma muhtaç vatandaşlara farklı devlet kurumları tarafından ödemeler yapılmakta olup bu kapsamda SGK tarafından farklı kalemlerde ödemeler yapılıyor. Bu kapsamda özellikle bir yakınını kaybedenler fakat defin ve diğer işlemler için destek alabiliyor. SGK tarafından yapılan bu yardım vatandaşlar tarafından çok bilinmiyor. Peki cenaze yardımı olarak bilinen bu yardımdan kimler yararlanıyor, yararlanmak için nereye başvuru yapmak gerekiyor? İşte detaylar.

Cenaze Ödeneği Ne Kadar Oldu?

Cenaze Ödeneği adı altında yapılan bu ödeme, iş kazası veya meslek hastalığı sonucu, sürekli iş göremezlik geliri, malullük veya yaşlılık aylığı almakta veya kendisi için en az 360 gün malullük, yaşlılık ve ölüm sigortası primi bildirilmiş iken, ölen sigortalının ailesine verilen bir ödeme türüdür.SGK tarafından yapılan bu ödenekten sigortalı olan bireyin eşi, çocukları, yoksa annesi babası ya da kardeşlerine yapılmaktadır.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre her yıl enflasyon oranına göre artış gösteren cenaze ödeneği bu yıl açıklanan enflasyon verilerine göre 800,77, 801 TL’ye kadar yükselmiş bulunuyor. İlgili belge ve şartları sağlayanlar ise bu yardımdan karşılıksız olarak yararlanabiliyor.

Cenaze Ödeneği için Nasıl Başvuru Yapılır?

SG tarafından yapılan cenaze ödeneğine göre bireylerin yakınlarının vefat tarihinden itibaren 5 yıl içinde istenilen belgeler ile SGK il müdürlüklerine başvuru yapılabilir. Bu noktada 5 yıl içesinde bireyler bu yardım için başvurmadığında kişi doğrudan bu haktan vazgeçmiş sayılmakta ve ödeme yapılmamaktadır. SGK tarafından başvuru değerlendirilir ve belgelerin kontrol edilip, doğru olduğunun kanıtlanmasıyla cenaze yardımı onaylanır.Vatandaşlarının onaylanması durumunda ödeme belli bir süre içerisinde Ziraat Bankası'na her ayın 8 ile 14’ü arasında yatırılır.

Sorgulama ve Belgeler Nelerdir?

Başvuru yapılırken bireyler Vefat eden kişiye ait ölüm belgesi ya da raporu, başvuru yapan kişinin nüfus cüzdanı fotokopisi ile muhtar onaylı talep dilekçesi ile kurumun bölge müdürlüklerine başvuru yapılması gerekmektedir. İlgili başvuru yapıldıktan sonra sorgulamalar e-devlet üzerinden yapılmakta olup buradan SGK hizmetlerine giriş yapılarak ödemenin yapılıp yapılmadığı öğrenilebilir.

YORUM EKLE