Sendika Başkan Vekili Öz’den Taşerondan Kadroya Geçişte Yaşanan Sıkıntılarla İlgili Önemli Açıklama Geldi

Hak-İş’e bağlı Hizmet-İş Sendikası Genel Başkan Vekili Hüseyin Öz, Afyonkarahisar’da düzenlenen toplantıda taşerondan kadroya geçişte yaşanan sıkıntılara değindi. Öz yaptığı açıklamada taşerondan kadroya geçişin tam olarak sağlanamadığını ve birçok iş kolundaki çalışanların hala taşeron olarak görev yaptığını söyledi.

Sendika Başkan Vekili Öz’den Taşerondan Kadroya Geçişte Yaşanan Sıkıntılarla İlgili Önemli Açıklama Geldi

Afyonkarahisar’da düzenlenen Hizmet-İş bilgilendirme toplantısına katılan Hizmet-İş Genel Başkan Vekili Hüseyin Öz, taşerondan kadroya geçişlerde kapsam dışını kalan işçilerin olduğunu ifade etti. Öte yandan kadroya geçen işçilerin toplu sözleşme maddelerinin tekrar gözden geçirilmesi gerektiğine değinen Öz, asgari ücret ve enflasyon oranı karşısında işçilerin gittikçe alım güçlerinin azaldığına dikkat çekti.

Kanun Hükmünde Kararname ile taşerondan kadroya geçen işçilerin duruma değinen Öz, tüm işçilerin kadroya geçirilmediğini, Kamu İktisadi Teşebbüslerinde (KİT) çalışan işçilerin bu hakka kavuşamadığını dile getirdi. Bununla birlikte hastanelerde çalışan bilgi yönetim sistemleri personelleri ile kamu kurumlarının yemekhanelerinde çalışan personellerin de kadro alamadığını söyledi.

“ÜCRET VE SOSYAL HAKLAR YETERSİZ”

Hizmet-İş Genel Başkan Vekili Hüseyin Öz yaptığı açıklamada Yüksek Hakem Kurulu (YHK) tarafından verilen kararlara da değindi. Öz, YHK kararı ile belirlenen ücret ve sosyal hakların yetersiz kalacağını, bu kararın önümüzdeki yıl da devam etmesinin günümüz koşullarına uygun olmayacağını ifade etti.  Öz, kararın alındığı dönemde enflasyon oranının yüzde 8 olması, şu anda enflasyon oranının yüzde 20’lerin üzerinde olması nedeniyle koşulların değiştiğine değindi.

Ücret artışının 2020 yılına kadar belirlenen koşullarda artmasının yeterli olmayacağının altını çizen Öz açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Enflasyon yüzde 8’ler civarındayken belirlenen ücret artış rakamlarının 2020’ye kadar devam ettirilmesi mümkün değildir. Taşeron şirketlerden kadroya geçenlerin büyük bir bölümü asgari ücret düzeyinde ücretle çalışıyorlar. Hükümetin, çalışanları enflasyona ezdirmeyeceğini düşünüyoruz. Asgari ücret, yüksek döviz, yüksek faiz ve enflasyon dikkate alınmak suretiyle belirlenmelidir.”

YORUM EKLE
YORUMLAR
orhan
orhan - 2 yıl Önce

böyle kadromu olur ? yükselme yok .eğitim farkı yok . başka kuruma geçiş yok maaş hiç olmadı zaten !! böylemi adalet tesis edilir .. bumu hak ?

orhn
orhn - 2 yıl Önce

böyle kadromu olur : eğitim farkı yok ,yükselme yok,basamak yok . başka bir kuruma geçiş yok, maaş zaten hiç olmadı bu kadronun adı var kendi yok ..sonra haktan bahsediliyor yazıktır günahtır ..

kdkjd
kdkjd - 2 yıl Önce

böyle bi kadroya can feda :) yükselme yok basmak yok başka bi kuruma geçiş yok eğitime son derece önem veren değerli büyüklerim :D eğitim farkı dahi yok maaş hiç olmadı zaten ! en azından 50-100 fazla verin de lisans önlisans okumuş olanların bi farkı olsun diğerlerinide eğitime okumaya teşvik edersiniz :)))

ljkj
ljkj - 2 yıl Önce

asgari üçreti bile çok görüyorlar demek :D sonra haktan adaletten bahsediyorlar ne kadro ama yemede yanında yat :)) beğenmiyen cıksın dedıklerini hisseder gibiyim :D

4/D LİLER MAĞDUR
4/D LİLER MAĞDUR - 2 yıl Önce

KADRO MADRO DEĞİL BU RESMEN KANDIRILDIK !!! ESKİ İŞÇİLER BİR SÜRÜ İKRAMİYE PARA ALIYOR BIZ ASGARI UCRET.. YAZIKAR OLSUN RESMEN KANDIRILDIK..