Reel Kesim Güven Endeksi Zirveye Ulaştı

Nisan ayına ilişkin Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) İktisadi Yönelim Anketi ve Reel Kesim Güven Endeksi'ni belirtti. 2015 yılının nisan ayında RKGE bir önceki aya göre 4.4 puan'lık artışla 107.9 seviyesine yükseldi ve Temmuz 2014'ten bu yana en yüksek seviyesine ulaştı. İşte ayrıntılar…

Reel Kesim Güven Endeksi Zirveye Ulaştı

Reel Kesim Güven Endeksi Zirveye Ulaştı

Anket sorularına ait yayılma endeksleri incelendiğinde son üç aydaki toplam sipariş miktarı ve gelecek üç aydaki üretim miktarı gelecek üç aydaki toplam istihdam miktarı mevcut toplam sipariş miktarı gidişat sabit sermaye yatırım harcaması ve mevcut mamul mal stoku miktarına ilişkin değerlendirmeler endeksi artış yönünde gelecek üç aydaki ihracat sipariş miktarı endeksi azalış yönünde etkisini gösterdi. Reel kesim güven endeksi (RKGE-MA) mevsimlilikden arındırılmış bir önceki aya göre 1.5 puan artarak 102.7 puan seviyesinde oluştu. Geçtiğimiz üç aya yönelik değerlendirmelerde üretim hacminde ve iç piyasa sipariş miktarında azalış bildirenler lehine olan seyrin artış bildirenler lehine döndüğü anlaşıldı. Bir de İhracat sipariş miktarında ise bir önceki ayda azalış bildirenler lehine olan seyrin zayıflayarak devam ettiği tespit edildi.

Değerlendirme mevsim normallerine kıyasla yapılarak mevcut toplam siparişlerin mevsim normallerinin altında olduğu yönündeki değerlendirmelerin bir önceki aya göre zayıfladığı belirlendi. Toplam mamul mal stoklarının seviyesinin mevsim normallerinin üzerinde olduğu yönündeki değerlendirmelerin de zayıfladığı anlaşıldı. Önümüzde ki üç aya yönelik değerlendirmelerde ihracat sipariş miktarına ilişkin artış yönlü beklentilerin bir önceki ay seviyelerinde devam ettiği üretim hacmi ve iç piyasa sipariş miktarına ilişkin artış yönlü beklentilerin ise güçlendiği belirlendi. Sonraki üç aydaki istihdam ve gelecek on iki aydaki sabit sermaye yatırım harcamalarına ilişkin artış beklentilerinin de güçlenerek devam ettiği anlaşıldı. Birim maliyetlerde ortalama son üç ayda artış olduğunu bildirenler lehine olan seyrin bir önceki aya göre güçlendiği ve gelecek üç ayda artış olacağını bekleyenler lehine olan seyrin ise zayıfladığı görüldü. Üç aydaki gelecek satış fiyatı artış beklentilerinin güçlendiği belirlendi.

İşin Olsa Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel ilanlardan ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

İşin Olsa Android Uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

İşin Olsa İOS uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

İnstagram Hesabımızı Buradan Takip Et

Facebook Grubumuza Buradan Katıl

Twitter Hesabımızı Buradan Takip Et

YORUM EKLE