Raporlu İşçiler Dikkat! Günlük 554 TL'ye Kadar SGK Ödeme Yapıyor

İş göremez raporu alan işçiler ve çalışanlar dikkat. SGK günlük 554 TL'ye kadar raporlu olduğunu güz boyunca maaşınızı ödeyerek sizleri mağdur etmiyor.

Raporlu İşçiler Dikkat! Günlük 554 TL'ye Kadar SGK Ödeme Yapıyor

Ülkemizde bilindiği üzere sağlık sorunlarına Sosyal Güvenlik Kurumu SGK el atmakta ve hem iş vereni hemde işçiyi mağdur etmemektedir. Bu gibi durumlarda SGK iş verenin maaş ödemesini kesmekte ve çalışanların raporlu oldukları günlerde maaşını kendisi ödemekte olup yeni yapılan düzenleme ile üst ödeme limiti artırıldı ve 554 TL'ye kadar çıkarıldı. Fakat bir çok işçinin iş göremez raporu aldığında maaşının ödenmeye devam ettiğinden bilgisi bulunmuyor. Peki bu konunun netliği nedir?

İş Göremezlik Raporu Alanlar

Sigortalı olarak her hangi bir kuruluşta istihdam etmekte olan personeller iş görememezlik raporunu doktor tarafından alırsa maaşını almaya devam eder. Bu süre zarfı boyunca ödemeler iş veren tarafından değil Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından ödenmekte olup sadece ilk gün maaşı iş verence ödenirken diğer raporlu olduğu günler maaşlar Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından ödenir. Üst limit yükseltilerek 554 TL'ye kadar çıkarıldı.

Ne Kadar Ödeme Yapılır?

Hastanelerden eğer iş görememezlik raporu aldıysanız sigorta priminizin yatırıldığı maaş düzeyine kadar ödeme alırsınız. Bu tutarlar günlük 56 lira 84 kuruştan başlamakta olup maksimum 554 TL'ye kadar çıkmaktadır. İlgili tutar prim ödemenize göre değişiklik göstermekte olup SGK sizlere 56 lira 84 kuruştan az ve 554 TL'den daha yüksek ödeme yapmamaktadır. Bu tutar günlük olarak anlaşmalı banka hesabınıza düzenli olarak yatırılmaktadır.

YORUM EKLE