Petrol Sektöründe Gelişen Tahmin Şok Etkisi Yarattı

En önemli petrol sevkiyat geçiş noktası Hürmüz Boğazı'nda dün yaşanan İran kaynaklı gerginliğin ardından boğazın tanker trafiğine kapanması halinde petrol fiyatlarının varil başına 200 dolar yükselebileceğini açıkladı. İşte ayrıntılar…

Petrol Sektöründe Gelişen Tahmin Şok Etkisi Yarattı

Petrol Sektöründe Gelişen Tahmin Şok Etkisi Yarattı

Konuyla ilgili uzmanlar İran'ın karasuları üzerinden Hürmüz Boğazı'nı geçen Marshall Adaları bandıralı MV Maersk Tigris adlı gemiye ateş açmasının ardından Hürmüz Boğazı'nın dünya petrol arz güvenliği ve küresel petrol fiyatları açısından önemini AA muhabirine değerlendirme yaptı . Cyril Widdershoven Hollanda Uygulamalı Bilimsel Araştırma Organizasyonu (TNO) Uzmanı geçen yıl günlük ortalama 18.5 milyon varille dünyanın en fazla ham petrolünün geçtiği Hürmüz Boğazı'nın kapanması halinde kısa dönemde petrol fiyatlarının varil başına 15 ila 25 dolar arasında yükselebileceğini belirtti. Olası bir kriz durumunda Suudi arabistan Kuveyt Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Katar Irak ve İran gibi ülkelerin ham petrol ihracatlarının önemli ölçüde etkileneceğini vurgulayarak Asya Avrupa ve ABD'ye giden ham petrol sevkiyatlarının sekteye uğrayacağını belirtti.

Geçtiğimiz günler de yemen'deki kriz nedeniyle bölgede İran ve ABD'ye ait savaş gemilerinin arttığını belirten King bir sıcak çatışma durumunun bölgedeki ham petrol sevkiyatı güvenliğini tehdit edeceğini belirtti. Amerika Houston Üniversitesi Enerji Ekonomisti Profesör Doktor Ed Hirs de dünyadaki günlük ortalama ham petrolün yüzde 20'sinin geçtiği Hürmüz Boğazı'nın kapanması durumunda uzun vadede petrol fiyatlarının varil başına 200 dolara kadar yükselebileceğini belirtti. Yemen'in güneybatısında bulunan ve Kızıldeniz ile Aden Körfezi'ni birbirine bağlayan Bab'ül Mendep Boğazı'ndan ise geçen yıl günlük ortalama 4.7 milyon varile yakın ham petrol geçtiğini açıkladı. Stratejik Araştırmalar Merkezi Enerji Güvenliği ve Doğal Kaynaklar Uzmanı Sijbren de Jong ise İran'ın Hürmüz Boğazı'nda tansiyonu artırmasının kendi çıkarları doğrultusunda olmayacağını söyledi. Yapılan Batılı ülkelerin yaptırımları nedeniyle İran'ın petrol ihracatının son 2 yılda günlük ortalama 2.5 milyon varilden 1.1 milyon varile gerilediğini hatırlatan de Jong Hürmüz Boğazı'nda herhangi bir gerginliğin İran'ın petrol ihracatını daha da tehlikeye sokacağının önemini vurguladı. BAE ve İran arasında bulunan ve Basra Körfezi ile Umman Körfezi'ni birbirine bağlayan Hürmüz Boğazı'ndan geçen 18.5 milyon varillik ham petrol günlük ortalama 94.5 milyon varillik dünya petrol arzının yaklaşık yüzde 20'sini meydana getiriyor.

İşin Olsa Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel ilanlardan ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

İşin Olsa Android Uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

İşin Olsa İOS uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

İnstagram Hesabımızı Buradan Takip Et

Facebook Grubumuza Buradan Katıl

Twitter Hesabımızı Buradan Takip Et

YORUM EKLE