Petrol Sektörü En Büyük Zararı Yaşadı

Şuan küresel piyasalarda emtia fiyatlarının uzun bir süredir düşük seviyelerde seyretmesi ham madde zengini ülkelerin kasasına olumsuz yansıdı. Konu uzmanlarına göre bir yılda 350 milyar doları bulacak kayıp tarihin en büyük zararı demek oluyor. Konuyla ilgili detaylı bilgileri haberimizin devamından öğrenebilirsiniz…

Petrol Sektörü En Büyük Zararı Yaşadı

Petrol Sektörü En Büyük Zararı Yaşadı

Son günler de emtia fiyatlarının tavan yapmasıyla petrol zengini ülkeler ürettikleri ham petrolü ve doğalgazı ihraç ederek milyarlarca doları kasalarına koydular. Geçtiğimiz yılın ortasında Kuveyt Cezayir Angola Kazakistan Nijerya Rusya ve Suudi arabistan gibi kara Elmas zengini ülkelerin döviz rezervi 2.5 trilyon dolarlık rekor seviyelere yükseldi. Bu güzel dönemlerinde petrol zengini ülkeler ABD tahvillerine yatırım yaparken bir taraftan da Manhattan merkezli Time Warner ünlü futbol kulübü Paris Sant Germain ve Londra'da ultra lüks malikaneler satın alarak kendilerine ödüller veriyorlardı. Fakat petrol fiytlarının bir anda yüzde 50 oranında düşerek varilinin 50 dolara kadar inmesiyle başta Suudi Arabistan olmak üzere petrol ihraç eden ülkelerin kasalarındaki döviz rezervleri hızla düşüş gösterdi. Amerika hükümeti 2015 yılında İran hariç Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) üyelerinin petrol satışlarından sadece 380 milyar dolar gelir elde edeceğini düşünüyor. Yaşanan 2014 yılına göre 350 milyar dolarlık kayıp ile tarihin en büyük zararı olduğu görünüyor. IMF ( Uluslararası Para onu) Emtia Birimi Başkanı Rabah Arezki Petrol zengini ülkelerin yaşadığı şok çok büyük diyerek durumun ciddiyetini anlattı.

Petrole demir cevherin de muzdan bakıra kadar doğal kaynakların fiyatını tutan IMF Emtia Endeksi Ocak ayında 2009 yılından bu yana en düşük seviyeye düştü. O zaman dan bu yana endeks biraz toparlansa da 2011'deki seviyelerden yüzde 40 daha düşük olarak ilerliyor. Bununla ilgili olan ülkelerin Merkez Bankalarıyla IMF'nin verilerine göre tarihi diplerde seyreden emtia fiyatları doğal kaynaklara bağlı ekonomiler olan petrol üreticisi Umman bakır zengini Şile pamuk üreticisi Burkina Faso'yu fena şekilde etkiledi. En büyük petrol üreticisi olan Suudi Arabistan'ın döviz rezervi şubat ayında 20 milyar 200 milyon azalarak son 15 yılın en büyük aylık düşüşünü belirtti.

YORUM EKLE