Petrol Fiyatları Değişkenlik Göstermeye Devam Ediyor!

Petrol son günden buyana ilk defa yükselişe geçti.Piyasalardaki gelişim göstergesi ve düşük de olsa ekonomik büyüme Petrol fiyatlarındaki inişli çıkışlı seviyelerde değişkenlik göstermesine yol açıyor.

Petrol Fiyatları Değişkenlik Göstermeye Devam Ediyor!

Petrol son günden buyana ilk defa yükselişe geçti.Piyasalardaki gelişim göstergesi ve düşükde olsa ekonomik büyüme Petrol fiyatlarındaki inişli çıkışlı seviyelerde değişkenlik göstermesine yol açıyor.

 

ABD Enerji Bakanlığı'na bağlı Enerji Bilgi İdaresi (EIA) gelişmekte olan piyasalardaki düşük ekonomik büyüme, İran'ın petrol ihracatının artacağı beklentisi ve global stoklarda büyümenin devam etmesinin petrol fiyatlarını aşağı itmeye devam ettiğini bildirdi. 

 

Ancak EIA, dün yayınladığı 'Kısa Vadeli Enerji Görünümü' raporunda petrol fiyatlarına ilişkin tahminlerini değiştirmedi. EIA, Brent petrolü için 2015 tahminini 54 dolar/varil ve 2016 tahminini 59 dolarolarak korudu. EIA, Batı Teksas petrolünün ise 2015 ve 2016'de Brent petrolünün ortalama 5 dolar altında olmasını beklediğini de ifade etti. 

 

EIA, ABD'nin petrol üretiminin Ağustos ayında Temmuz ayına göre 140 bin varil/gün azaldığını tahmin ederken, üretimin 2016 yılı ortasına kadar düşmeye devam edeceğini de öngördü. EIA, petrol üretiminin 2016'nın ikinci yarısında yeniden büyümeye başlayacağını tahmin etti.

 

EIA, ABD'nin ham petrol üretimine ilişkin 2015 ve 2016 tahminleriniTemmuz ayı raporunea göre 100 bin varil/gün aşağı çekti. EIA, üretimin 2015 yılında ortalama 9,2 milyon varil/gün, 2016'da ise 8,8 milyon varil/gün olacağını öngördü. 

Vatan

YORUM EKLE