Parite İhracatı Fena Çarptı

Verilere göre nisan ayında ihracat geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 9,8 gerileyerek 11 milyar 823 milyon dolara düştü. İşte ayrıntılar…

Parite İhracatı Fena Çarptı

Parite İhracatı Fena Çarptı

Bu senenin ilk 4 ayında toplam ihracat yüzde 8,1 gerileme ile 48 milyar 951 milyon dolar olarak değişti. Son 12 aylık süreçte ise ihracat geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 1,6 düşüşle 153 milyar 66 milyon dolar olarak gerçekleşti. Nisan ayında ihracat da kilogram bazında yüzde 3 artış kaydedilirken ağırlıklı olarak avro dolar paritesine bağlı olarak gerileme meydana geldi. Bayburt'ta ihracat rakamlarını açıklayan TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi döviz kurlarına dikkat çekerek İhracatımız bu yıla maalesef arzu ettiğimiz şekilde başlama görülmedi. Bütün dünyada doların değer kazanması ve paritedeki düşüş ihracatımıza baskı uyguluyor. Bir önceki sene nisan ayına göre ortalama 1,38 seviyesinden yüzde 22 düşüşle 1,08 seviyelerine inen paritenin negatif etkisi aylık 1,5 milyar doları buldu diye açıkladı. Bir diğer şekilde kümülatif bazda bakıldığında sadece AB 28 ülkelerine avro dolar paritesi kaybı sebebiyle yaşanan ihracat düşüşü ilk 4 ayda 4,5 milyar doların üzerine çıktı.

Mehmet Büyükekşi sektörel bazda nisan ayında en fazla ihracatı 1 milyar 843 milyon dolarla otomotiv sektörü yaptığını vurgularken bu sektörü kimyevi maddeler ve hazır giyim sektörlerinin takip ettiğini açıkladı. Elde edilen verilere göre nisan ayında en fazla ihracat artışını yüzde 64,6 ile fındık sektörü erişti. Sektörü yüzde 49,6 ile tütün ve yüzde 35,9 ile gemi ve yat sektörü takip. Bu sene Nisan ayında en fazla ihracat yaptığımız 5 ülke Almanya İngiltere Irak İtalya ve ABD yer aldı. Bizim Almanya'ya ihracatımız yüzde 9,6 İngiltere'ye yüzde 8,1 Irak'a yüzde 23,4 İtalya'ya yüzde 12,4 oldu. Amerika’ya ise yüzde 1,8 artış gösterdi. Bu yıl Nisan ayında en fazla ihracat yaptığımız 30 ülke arasında en yüksek ihracat artışı yüzde 35,9 ile Mısır'da gerçekleşti.

YORUM EKLE