Nisan Ayında İhracatın Lideri Otomotiv Oldu

Otomotiv Nisan ayında ihracatta zirveye oturdu. Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği’nin açıkladığı verilere göre, otomotiv ihracatı Nisan ayında büyük bir büyüme yaşadı. İşte ayrıntılar…

Nisan Ayında İhracatın Lideri Otomotiv Oldu

Nisan Ayında İhracatın Lideri Otomotiv Oldu

Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB), nisan ayı ihracat verilerini açıkladı. Aylık bazda parite kaynaklı kayıp yaşanmasına rağmen, miktarsal bazda ihracatın yüzde 11 seviyesinde, ağırlık olarak da yüzde 4 seviyesinde artması, otomotiv endüstrisinin bu alanda büyüme gösterdiğini gözler önüne serdi.

Yılın ilk 4 ayında ise yine parite kaynaklı yüzde 8 gerilemeyle 7 milyar 50 milyon dolarlık ihracat gerçekleştiren otomotiv endüstrisinde bu süreçte yalnızca otobüs, minibüs ve midibüs ürün grubunda artış olması dikkat çekti. OİB, verilerine göre, nisan ayında geçtiğimiz ayın aynı dönemine göre tüm ana ürün gruplarında ihracatta azalma oldu.

Buna göre otomotiv yan sanayi geçen ay yüzde 12 gerilemeyle 738 milyon, binek otomobiller yüzde 8 azalışla 662 milyon, eşya taşımaya mahsus motorlu taşıtlar yüzde 22 kayıpla 308 milyon, otobüs, minibüs ve midibüs ürün grubu da yüzde 1 düşüşle 96 milyon dolar ihracat gerçekleştirdi. Diğer başlığı altında ise yüzde 23 büyümeyle 39 milyon dolarlık dış satışa imza atıldı.

Yılın ilk dört aylık sürecinde de geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre otomotiv yan sanayi yüzde 14 gerilemeyle 2 milyar 830 milyon, binek otomobiller yüzde 4 azalışla 2 milyar 423 milyon, eşya taşımaya mahsus motorlu taşıtlar yüzde 3 kayıpla 1 milyar 330 milyon, otobüs, minibüs, midibüs ürün grubunda ise yüzde 14 artışla 369 milyon dolarlık ihracat gerçekleşti. Bu dönemde diğer başlığı altında da yüzde 15 düşüşle 95 milyar dolarlık dış satışa imza atıldı.

ALMANYA İLK SIRADA

Ülke bazlı veriler incelendiğinde de nisan ayında otomotiv endüstrisinin en fazla ihracatı Almanya’ya gerçekleştirdiği gözleniyor. Buna göre Almanya’ya geçen ay yüzde 7 gerilemeyle 308 milyon, Birleşik Krallık’a yüzde 1 artışla 234 milyon, Fransa’ya ise yüzde 19 azalışla 171 milyon dolarlık ihracata imza atıldı.

Diğer yandan Birleşik Devletler’e yüzde 84 oranındaki artışla 65 milyon dolarlık ihracat dikkat çekti. Ülke bazlı 4 aylık dönem dikkate alındığında da Almanya’ya yüzde 11 kayıpla 1 milyar 119 milyon, Birleşik Krallık’a yüzde 21 büyümeyle 956 milyon, Fransa’ya ise yüzde 12 azalışla 693 milyon dolarlık dış satış yapıldı. Bu arada aynı dönemde Birleşik Devletler’e yüzde 69 artışla 215 milyon dolar ihracat gerçekleştirildi.

İşin Olsa Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel ilanlardan ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

İşin Olsa Android Uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

İşin Olsa İOS uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

İnstagram Hesabımızı Buradan Takip Et

Facebook Grubumuza Buradan Katıl

Twitter Hesabımızı Buradan Takip Et

YORUM EKLE