Naci Ağbal' dan Türkiye Ekonomisi Dünyanın İlk 10 Ekonomisi Haline Geliyor Açıklaması

Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanı Naci Ağbal tarafından yapılan açıklamada, Türkiye' nin Dünya' nın ilk 10 ekonomisi haline geldiği yönünde ifadeler kullanıldı...

Naci Ağbal' dan Türkiye Ekonomisi Dünyanın İlk 10 Ekonomisi Haline Geliyor Açıklaması

Ekonomideki süreçlere, büyüme oranlarına ve elde edilen kazanımlara yönelik açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanı Naci Ağbal, Türkiye ekonomisinin iyiye gittiğini, Dünya ekonomileri arasında ilk 10 listesinde yer alacak düzeye geldiğini söyledi. Açıklamasında ekonomide elde edilen kazanımlara yönelik " Ülkelerin gücünü gösteren iki temel bileşim var, dolar cinsinden milli gelirinizin büyüklüğü veya satın alma gücü paritesi bakımından milli gelirinizin büyüklüğü. Aslında en doğru gösterge satın alma gücü paritesine göre ülkemizin büyüklüğü. 2001 yılında biz dünya ülkeleri içinde cari fiyatlarla dolar olarak 23. seviyede iken şu anda 852 milyar dolarla dünyada 17. sıradayız ama daha doğru bir gösterge satın alma gücü paritesi. 2001 yılında biz burada 18. idik, şimdi 13. sıradayız. " ifadelerini kullandı.

Lokasyon faktörü

Türkiye' nin Dünya' nın önemli ticaret lokasyonlarının üzerinde yer aldığını ve konum itibariyle de avantajlı bir noktada yer aldığını söyleyen Ağbal, Türkiye ekonomisinin her geçe gün ileriye gittiğini, kişi başına düşen gelirin arttığını ve satın alma gücü paritesiyle de öne çıktığımızı söyledi. Açıklamasında " Lokasyon olarak bakıldığı zaman aşağıda Afrika ve Körfez, yukarıda Türki Cumhuriyetler, Rusya, hemen batımızda Avrupa. Türkiye'nin bugün bir daire çizdiğiniz zaman yaklaşık üç saatlik bir mesafeyle uçakla ne kadarlık bir ekonomik bölgeye hitap ettiğine baktığımızda, hiçbir ülke böyle bir fırsata sahip değil. Dolayısıyla bugün uluslararası değerlendirmelerde Türkiye ile ilgili en çok öne çıkan konulardan bir tanesi Türkiye'nin coğrafi konumunun, jeopolitik konumunun son derece lehine olduğu noktasında. Enerji koridorlarının üzerindeyiz, dünya ticaret koridorlarının üzerindeyiz. " şeklinde konuştu.

TÜM EKONOMİ HABERLERİ, MEMUR ALIMLARI, GÜNDEM HABERLERİ VE ÇOK DAHA FAZLASINDAN İLK SİZ HABERDAR OLMAK, MOBİL CİHAZLARINIZA BİLDİRİM ALMAK İÇİN İŞİN OLSA MOBİL UYGULAMALARIMIZI İNDİRMEYİ UNUTMAYINIZ.

İOS> TIKLAYINIZ

ANDROİD> TIKLAYINIZ

Güncelleme Tarihi: 07 Mart 2019, 12:35
YORUM EKLE