Mobil İnternet Kullananları Şok Eden Haber! Artık Ücretli Oldu

Mobil internet kullanıcılarını şok eden haber kamuoyu gündemine yansıdı. 15 Ocak 2019 tarihinden itibaren mobil internet paylaşımı ücretli oluyor. İşte şok eden haberin detayları...

Mobil İnternet Kullananları Şok Eden Haber! Artık Ücretli Oldu

Mobil internet ya da kişisel erişim noktası olarak isimlendirilen, cep telefonlarımızdaki interneti başka mobil cihazlarla ya da bilgisayarlarla paylaşmak artık ücretli oluyor. Mobil internet ve cihaz kullanıcılarını şok eden bu gelişmeye yönelik ilk isim operatör devi Turkcell oldu. Turkcell tarafından resmi bir kamuoyu açıklaması gerçekleştirilmedi ancak, fatura kesim tarihi 16 Ocak 2019 olarak aktarılan müşterilere, ilgili ekranlarında bir mesaj yayımlandı. Bu mesajda, faturalarına mobil internet paylaşımının 9 TL olarak yansıtılacağı aktarıldı. Mesajda 2 gb kota hediye edileceği ancak mobil internet paylaşımının 9 TL ile ücretlendirileceği bilgisi verilen mesaja aşağıdan göz atabilirsiniz.

Avrupa ülkelerinde ücretlendirme yapılıyordu

Mobil internet paylaşımına yönelik Avrupa ülkelerinde zaten bir ücretlendirme uygulanıyordu. Bu ülkelerin vatandaşları mobil internetlerini ücret ödeyerek başka cihazlarla paylaşabiliyorlardı. Ancak bu ülkelerde mobil internet kullanımı sınırsız olduğu için, art niyetli işlemlerin ve saldırıların önüne geçmek maksadıyla bu uygulama yapılıyordu. Türkiye de bu uygulamadan nasibini aldı ve Turkcell mobil internet paylaşımında sınırsız bir uygulama söz konusu olmadığı halde ücretlendirme getirdi. Kullanıcılar eğer Turkcell operatöründen hizmet alıyorlarsa, mobil internetlerini paylaştıklarında faturalarına 9 TL mobil internet paylaşım ücreti yansıtılacak. Turk Telekom ve diğer operatörler tarafından henüz böyle bir girişim bulunmazken Turkcell kullanıcılarına şok eden haber ulaştırıldı. Sosyal medya gündemine oturan ve Turkcell' in büyük tepki gören bu hareketinin, diğer operatörlerde de uygulanmaya başlayabileceği konuşuluyor. Sınırsız bir mobil internet kullanımı olmadığı halde bu şekilde yansıtılan bir ücretlendirmeye, vatandaşlar büyük tepki gösteriyorlar.

Güncelleme Tarihi: 24 Aralık 2018, 14:19
YORUM EKLE