Milyonlarca Çalışanı İlgilendiriyor! 5 Yıl İçinde O Paraları Geri Alma Hakkı

Milyonlarca kişiyi ilgilendiren yıllık izin ödemeleriyle alakalı bilgilendirmeyi, 5 yıl içerisinde o paraları geri alma hakkını ve bilinmesi gereken tüm detayları aktarıyoruz...

Milyonlarca Çalışanı İlgilendiriyor! 5 Yıl İçinde O Paraları Geri Alma Hakkı

Sigortalı olarak bir işyerinde çalışan vatandaşlar, çalışma sürelerine göre yıllık izin kullanma hakkına sahip olurlar. İşyerindeki 1.yılı dolduran kişiler, kanunda belirtilen izin günü kadar yıllık izin kullanma hakkına sahiptirler. Bu yıllık izinleri, işveren ile kararlaştırılan bir dönemde isterlerse tamamını isterlerse bir kısmını kullanabilirler. Yıllık izinler işyerindeki çalışanlar tarafından kullanılmak istenmiyorsa, vatandaş yıllık iznini kullanmak yerine parasını alabiliyor. Öyle ki bu izin paraları da aslında kanunla belirtilmiş bir seçenek değil. İşverenlerin işçiyi daha fazla işgücüne dahil etmek ve çalıştırmak amaçlı kullandıkları bir sistem. Burada da işverenler işçinin izin hakkı üzerindeki toplam gün sayısından hesaplamalar yaparak bir takım ödemeler gerçekleştiriyor.

İşveren ispatlamakla yükümlü

Yıllık iznin kullanılması konusunda işverene bazı yükümlülükler düşüyor. İşverenler yıllık iznin kullanıldığını, çalışanın yıllık izin hakkının bulunmadığını söylüyor ve burada bir hak yeniyorsa, bunu yazılı olarak ispatlamak zorundadır. Çalışanın yıllık izninin kullanıldığına dair resmi bir evrak olmadığı takdirde işveren cezalandırmalara tabi tutulabiliyor. Bu resmi ibrazlar, çalışan tarafından " Yıllık iznimi kullandım. " şeklinde yazılmış bir yazı ve imza ile geçerli olmuyor. İşveren eğer bu evrak gibi bir evrak hazırlamış ve çalışanın yıllık iznini kullandırmamışsa, çalışan 5 yıl içerisinde buradan doğan hakkını talep etme hakkına sahip oluyor. Kanunda belirtildiği üzere çalışanlar, bu yıllık izinlerinden feragat edemiyorlar. Yıllık izinler çalışanlar tarafından işveren ile kararlaştırılan periyotlarda kullanılmalı, çalışan bu yıllık izinlerini kullanmalıdırlar. İşçiler eğer yıllık izinlerini kullanmamış, bu izinler için işverenden herhangi bir izin ücreti almamışlarsa, işten çıkarıldıktan ya da ayrıldıktan sonra dahi 5 yıllık süre içerisinde bu izin paralarını isteme hakkına sahip oluyor. İşveren buradaki izin kullanımını ispatlamak durumunda olduğundan, çalışanların hakları korunmuş oluyor. Eğer 5 yıldan daha fazla bir süre geçmiş ise burada zaman aşımı devreye girdiğinden, işçinin de hakları zaman aşımına uğramış oluyor.

YORUM EKLE
YORUMLAR
mehmet güneş
mehmet güneş - 2 yıl Önce

nasıl bilgi alabilririm