Milyonlarca Araç Sahibini İlgilendiren Düzenleme: Artık Ağır Kusur Sayılmıyor

Milyonlarca araç sahibini ilgilendiren yeni bir düzenleme daha gündeme geldi. Araç muayenelerinde egzoz emisyon ölçümünün yapılmamış olması artık ağır kusur olmayacak...

Milyonlarca Araç Sahibini İlgilendiren Düzenleme: Artık Ağır Kusur Sayılmıyor

Araç sahiplerinin yakından bildiği, araç muayenelerinde önemli ve ağır bir kusur olarak sayılan çevreye verilen zararın tespitini ve ölçümünü sağlamak amacıyla yürütülen egzoz emisyon pulu sistemi üzerinde yeni bir düzenleme gündeme geliyor. Araç sahipleri artık egzoz emisyon ölçümünü yaptırmadıklarında, araç muayeneleri sırasında ağır kusurlu olarak sayılmayacaklar. Araçlar ağır kusurlu değil, hafif kusurlu olarak sayılacaklar.

Hafif kusur olarak kayıtlarda yer alacak

Yapılan düzenlemede araç sahipleri, egzoz emisyon ölçümünü yaptırmamaları durumunda, araçları hafif kusurlu olarak nitelendirilecek. Elbette araçlarının diğer teknik ve fiziki gereksinimlerinin sağlanmaması durumunda muayeneden geçiş alamayacaklar, ancak sadece egzoz emisyon ölçümü yapılmaması nedeniyle muayeneden geçer not alamama durumu tarihe karışacak. Araç sahipleri araçlarında başka kusur bulunmuyorsa, egzoz emisyon ölçümü nedeniyle ağır kusurlu olarak nitelendirilemeyecekler.

TÜVTÜRK' ten alınabilecek

Egzoz emisyon ölçümü konusunda çeşitli tamirhanelerden ve egzoz emisyon ölçüm merkezlerinden alınabilen ölçüm raporu ve pulunu da artık TÜVTÜRK noktalarından edinilebilecek. Yapılan açıklamada egzoz emisyon ölçüm raporlarının ve pulunun, 65 TL karşılığında TÜVTÜRK noktalarından sağlanabileceği aktarılıyor. İlgili düzenleme 16 Ocak 2019 tarihinden itibaren yürürlüğe konuluyor. Bu düzenlemede, egzoz emisyon ölçümü nedeniyle muayene tekrarı olarak nitelendirilen sürücülerinde hizmetlerden faydalanabileceği ifade ediliyor. Vatandaşlar egzoz emisyon ölçümleri nedeniyle muayene tekrarına kalmış ve hizmet almaları gerekiyorsa, egzoz emisyon ölçümlerini TÜVTÜRK noktalarından yaptırabilmeleri mümkün. Güncellenen kusurlar tablosu sonrası araç sahipleri düzenlemeden memnun olduklarını dile getiriyorlar.

İşin Olsa Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel ilanlardan ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

İşin Olsa Android Uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

İşin Olsa İOS uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

İnstagram Hesabımızı Buradan Takip Et

Facebook Grubumuza Buradan Katıl

Twitter Hesabımızı Buradan Takip Et

YORUM EKLE