MHP Vekilinden " Asgari Ücret Açlık Sınırının Üzerine Çıkarılsın " Çağrısı

Asgari ücret 2019 görüşmeleri için komisyon toplantıları devam ederken, MHP vekilinden asgari ücretin açlık sınırının üzerine çıkarılması konusunda çağrı yapıldı...

MHP Vekilinden " Asgari Ücret Açlık Sınırının Üzerine Çıkarılsın " Çağrısı

Milyonlarca vatandaş için stres ve merak dolu bir bekleyişin ana maddesi olan asgari ücret tespit sürecine yönelik komisyon toplantısı sürerken, bazı vekiller tarafından da asgari ücret açıklamaları yapılmaya devam ediliyor. Asgari ücretin tespit sürecine yönelik üçüncü toplantısını gerçekleştiren asgari ücret tespit komisyonu sonrasında kamuoyuna bazı açıklamalar yansımıştı. Yaptığımız haberlerde asgari ücrete yönelik olarak yapılan bu açıklamalara yer vermiş ve sizlerden düşüncelerinizi aktarmanızı istemiştik. Asgari ücret sürecinde milyonlarca vatandaşın durumunun netliğe kavuşturulacağı komisyon toplantısının ardından gündeme fitre paraları üzerinden yapılan açıklamalar yansımış ve vatandaşlara asgari ücret konusunda doğru bir ödemenin yapılması gerektiği mesajları verilmişti. Türk-İş tarafından toplantı sonrasında yapılan bir açıklamada asgari ücretin tespit sürecine yönelik taleplerin çok altında kalan bir teklif aldıkları iletilmiş ve kendi teklifleri altında bir tutarın mümkün olmadığı yönünde ifadeler kullanılarak vatandaşların durumlarına dikkat çekilmişti. Bu süreçle alakalı yeni bir gelişme daha yaşandı ve MHP vekilinden TBMM' de asgari ücret konusunda açlık sınırının üzerine çıkarılması çağrısı yapıldı.

MHP vekilinden asgari ücret çağrısı

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) vekili Mustafa Kalaycı tarafından yapılan konuşmada, asgari ücret tespit sürecinin doğru yönetilmesi gerektiği mesajı verilerek " Mevzuattaki tanımına göre asgari ücret, işçinin gıda, konut, giyim, sağlık, ulaşım ve kültür gibi zorunlu ihtiyaçlarını günün şartlarına göre asgari düzeyde karşılamaya yönelik ücrettir. Ancak asgari ücret belirlenirken Anayasa ve ilgili mevzuat hükümleri göz ardı edilmektedir. Asgari ücretin, çalışanların asgari gıda ihtiyacını bile karşılamadığı ortadadır. Ayrıca, çalışanlar üzerinde ağır vergi yükü bulunmaktadır. MHP olarak, net asgari ücretin açlık sınırının üzerine çıkarılmasını, asgari ücretlilere büyük şehirlerde ulaşım desteği verilmesini, asgari ücretten vergi alınmamasını ve çalışanların asgari ücret kadar gelirinin vergi dışı bırakılmasını gerekli görüyoruz. " ifadeleri kullanıldı.

YORUM EKLE