Mevsimlik İşçi ve Geçici İşçilere Kadro Talebi Meclis Gündeminde

Kamu kurumu ve kuruluşlarında göre yapan ve geçici işçi statüsünde çalıştırılanlar için düzenleme teklifi TBMM’ye sunuldu. Teklifte neler yer alıyor? Geçici işçiler sözleşmeli veya kadrolu olarak çalışabilecekler mi? Detaylar haberimizde…

Mevsimlik İşçi ve Geçici İşçilere Kadro Talebi Meclis Gündeminde

Yeni yasama yılının başlamasıyla kamuda birçok düzenleme içeren teklifler TBMM’ye sunulmaya başlandı. Bunlardan bir tanesi de kamu kurum ve kuruluşları ile KİT’lerde görev yapan geçici işçiler. Bu statüde çalışanların sözleşmeli personel veya kadrolu statüye geçirilmeleri için TBMM’ye teklif sunuldu.

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in imzasını taşıyan kanun teklifi ile kamuda geçici iş pozisyonlarında çalışanların sürekli işçi kadrolarına veya sözleşmeli personel statüsüne geçirilmeleri, geçici işçi çalıştırılması ile bazı kanunlarda değişiklik yapılması hakkında kanunda değişiklik yapılmasına ilişkin kanun teklifi gerekçeleriyle birlikte yer alıyor.

Teklifin gerekçesinde kamu kurum ve kuruluşları, KİT ve belediyelerde mevsimlik ve geçici işçi adı ile yıllardır çalıştırılan işçilerin, kurumlara verilen yetkiler çerçevesinde çalışma sürelerinin 9 ay 29 güne çıkarılması mümkünken 5 ay 29 günü geçmemesinin mağduriyet yarattığı ifade edilmiştir. Teklifte ayrıca kamu kurum ve kuruluşları, KİT ve belediyelerde geçici işçi ya da mevsimlik işçi çalıştırılmaması, mevcut mevsimlik işçi ve geçici işçilerin kadroya alınması, 1 aylık deneme süresi sonunda işe alınanların 12 ay çalıştırılmasının zorunlu olması, 12. ayın sonunda işten çıkarılan işçileri işsizlik fonundan işsizlik ödeneği almaları amaçlanmaktadır.

KANUN TEKLİFİ METNİ:

MADDE 1- 4/4/2007 tarihli ve 5620 sayılı Kamuda Geçici İş Pozisyonlarında Çalışanların Sürekli İşçi Kadrolarına veya Sözleşmeli Personel Statüsüne Geçirilmeleri, Geçici İşçi Çalıştırılması ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanunun 1 inci maddesinin birinci fıkrasında yer alan “2006 yılı" ibaresi “2017 veya 2018 yılı” şeklinde, “2005 veya 2006 yıllarında” ibaresi “2017 veya 2018 yıllarında” şeklinde, “6 ay veya daha fazla” ibaresi “5 ay veya daha fazla” şeklinde değiştirilmiştir.

MADDE 2- 5620 sayılı Kanunun 3 üncü maddesine aşağıdaki fıkra eklenmiştir.

“4) İkinci fıkra kapsamında vizelenen geçici iş pozisyonlarında çalışanların çalışma sürelerinin, işsizlik sigortası fonundan yararlandırılmasına yetmediği durumlarda, ücretlerinden işsizlik sigortası fonu için yapılan kesintiler nemalarıyla birlikte kendilerine ödenir.”

MADDE 3- Bu Kanun yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

MADDE 4- Bu Kanun hükümlerini Cumhurbaşkanı yürütür.

Güncelleme Tarihi: 03 Kasım 2018, 10:51
YORUM EKLE
YORUMLAR
erdogan
erdogan - 2 yıl Önce

5ay 29 gün çalışan ne zaman 12 ay olacak

Tesoron
Tesoron - 2 yıl Önce

InsAllah bizlerede olur kaç sezon çalıştım

Geçici işci
Geçici işci - 3 yıl Önce

10 seneyi altı ayla geçirdik. Ailemle 11ci yılıda 10 ay olarak geçirdik inşalla 12ci ayda kadro olurda bu saatten sonra şu kiradan kurtuluruz çocuklarımızın ihtiyaçlarını daha i bir şekilde karşılarız

Taseron
Taseron - 3 yıl Önce

Ins bu sefer de umudumuz yarim kalmaz

Filiz kurt
Filiz kurt - 3 yıl Önce

Mevsimlik işçi. 6 ay çalışıp 12 ay geçinmek zorundayız 9 ay 29 gün hakkından bizde yararlanmak istiyoruz

D.H.M.İ KİT İŞÇİSİ
D.H.M.İ KİT İŞÇİSİ - 3 yıl Önce

kitler avcunu yaladı yine herkese geçmiş olsun alımlar dışardan olcakmış çalışan kit işçilerine ne olmuş yazık yaaa

Ayhan
Ayhan - 2 yıl Önce

Bir halt olacağı yok,bu hükümet baştayken.kendi sundukları tekliflerden başka hiç birine itibar etmez bunlar.Boşuna umutlanmayalım arkadaşlar.Gerçek bu...!

Sevim
Sevim - 2 yıl Önce

Oldu her iş bitti şimdide bu başka işiniz yokmuş kadro alamayan biz tasorenleride düşünün yazık hem hakkımızı yiyin tarihten kacirakim hemde olmayan işlerle uğraşın önceki çalışanlara verin şimdiki bir iki gün ve bir iki aylık torpille çalışanlara değil günah herkesin de çoluğu çocuğu var inşAllah geri adım atılır ve hakksizlikkar görülür ve araştırır ondan sonra kadro verilir sayın başkanına duyrulur