Merkez Bankası Doları Durduracak

Ekonomistlerin Merkez Bankası’ndan beklentisi büyük. Seçimler öncesinde TCMB'nin kısa vadeli faizleri artıramayacağını öngören ekonomistler seçimler öncesinde Merkez Bankası’nın likidite adımları ile sıkılaştırma yaparak TL'deki kıymet kaybını sınırlaması bekleniyor. İşte ayrıntılar…

Merkez Bankası Doları Durduracak

Merkez Bankası Doları Durduracak

Seçimlere adım adım yaklaştığımız bu günlerde ekonomistler, Siyasilerden gelen baskı dolayısıyla TCMB'nin nema artırımına gitme ihtimali çok fazla düşük görüyor. Piyasayı yakından tanıyanlar, 35 milyar dolara gerileyen net rezervleri eritmeden TL'deki olumsuz ayrışmayı engelleyecek ve kurdaki yükselişin enflasyona geçişkenliğini sınırlayacak adımların ancak örtülü nema artışı olarak görülmüş olan likidite politikaları ile atılabileceğini dile getiriyor.

Citibank bir rapor hazırladı ve TCMB'nin TL'deki kıymet kaybının devam etmesine göz yummak gibi bir seçeneğinin olmadığını vurguladı. Bunun yanı sıra raporda Merkez Bankası'nın politik nedenlerle nema artıramayacağı ve nispeten düşük rezervler dolayısıyla agresif döviz satışının da bir seçenek olmadığına dikkat çekildi.

Citi Bank raporunda TCMB’nin kısa vadede doğrudan nema artıracak bir pozisyonda olamaz ve agresif biçimde döviz satamazsa bu durumda liradaki kıymet kaybının önüne geçmek için ne yapabilir? Sorusu da yanıtlandı. Daha önce Merkez Bankası’nın alışılmışın dışında politikalara başvurduğuna dikkat çekilen raporda nakit politikasını sıkılaştırmak için istediği lahza kullanıma sokabileceği yeni bir yaklaşımı ortaya koyması bizi şaşırmayacaktır denildi.

Yılbaşından bu yana TL, dola karşısında % 13'e yakın kıymet kaybı ile yolsuzluk sorunlarıyla uğraşan Brezilya'nın nakit birimi realin ardından en çok fazla kıymet kaybeden ikinci nakit birimi durumuna düştü. Güney Afrika randı TL ile en çok fazla karşılaştırılan nakit birimlerinin başında gelmesine rağmen bu dönemde değer kaybı sadece yüzde 5 oldu. Dolar/TL paritesi hafta içerisinde .7305'e kadar yükselerek tarihi zirveyi denedi.

İşin Olsa Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel ilanlardan ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

İşin Olsa Android Uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

İşin Olsa İOS uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

İnstagram Hesabımızı Buradan Takip Et

Facebook Grubumuza Buradan Katıl

Twitter Hesabımızı Buradan Takip Et

YORUM EKLE