Memursen’den Bakan’a 2019 Sözleşme Talepleri

2019 Ağustos ayında yapılması beklenen sendikalar ve devlet arasındaki toplu sözleşme görüşmeleri için Memursen taleplerini bakanlığa iletti.

Memursen’den Bakan’a 2019 Sözleşme Talepleri

Memurlar için yeniden bir toplu sözleşme dönemi geldi çattı. Yine ülkemizdeki milyonlarca kamu çalışanı gözünü burada çıkacak sonuçlara dikti. Memursen, 2019 taleplerini Çalışma Bakanına bizzat iletti. Bu kez 2 yıllık taleplerle birlikte ek gelir olacak talepler de isteklerin içindeydi.

Bu kapsamda emeklilere verilen bayram ikramiyesi memurlar için de istendi. Ayrıca memurların aldığı aile yardımının emeklilere verilmesi de gündemde.

Ayrıca söz konusu talepler kapsamında 4B statüsündeki sağlık çalışanlarına kadro hakkı talebi ve 3600 ek gösterge de bulunuyor. Bildiğiniz gibi 3600 ek gösterge 100 günlük icraat planı içinde vardı. Memurlar dört göze bu kararı bekliyor. Ayrıca görevli olan personeller şehir dışında 10 güne kadar bir konaklama ücreti alıyordu. Bu sınırın kaldırılması da Memursen’in talepleri arasında.

Toplu Sözleşme Nedir?

Toplu sözleşme; emekliler ile memurlar ve devlet arasında yapılan görüşmelerdir. Bu görüşmeler iki yılda bir yapılır. Burada memur ve emekli hakları belirlenir. 2 yıl boyunca 6 aylık periyotlarda alınacak maaş zam oranı da tespit edilir. Bu görüşmeyi memurlar ve emekliler adına yetkili sendikalar yürütür. Şimdi 2020 yılında yapılacak haklar için toplu sözleşme görüşmeleri yürütülecek. Bunun için Memursen talepleri iletti. Bakalım talepler Çalışma Bakanlığı bünyesinde nasıl karşılık bulacak? BU konuyla ilgili gelişmeleri ilerleyen günlerde sizlere tekrar vereceğiz.

YORUM EKLE